Pēc žurnālista Māra Zandera lūguma noformulēju savu viedokli par Latvijas līderēm 2018. gadā. Rediģētā formā tas ir publicēts Sep-2018 žurnālos Pastaiga un Pastaiga.ru
______________________________________________________________________________________________________________
Sieviešu līderu tops žurnālam “Pastaiga” 2018. gadā
- Politika
Dana Reizniece-Ozola
Vinnējusi daudzus mačus, tai skaitā:
- šahā (vinnējot Latvijas šaha ātrspēles čempionātu 2017. un 2018. gadā);
- partijā (distancējoties no partijas lieldraugu ietekmes un pierādot, ka partijas un valdības darbi var būt šķirti no ietekmīgu pilsoņu viedokļa);
- valdībā (ieviešot progresīvo iedzīvotāju nodokli, kas ir izšķiroši svarīgs solis ceļā uz pārtikušu un modernu sabiedrību).
- Bizness
Kerli Gabriloviča
Kļuvusi par Luminor bankas vadītāju Latvijā:
- mērķtiecīgi attīstot savas zināšanas un pieredzi, izaugusi līdz Nr.1. pozīcijai lielā uzņēmumā;
- padara banku konkurētspējīgu caur efektīvu izmaksu samazināšanas procesu, kas iespējams apvienojot pārdošanas un atbalsta un funkcijas DNB un Nordea;
- mēģina izveidot jaudīgu alternatīvu finanšu spēlētāju Latvijā, izaicinot Swedbank un SEB;
- plāno iekarot klientu sirdis caur augstām tehnoloģijām un inovācijām.
Mūsdienīgas vadītāju paaudzes spilgts piemērs.
Lote Tisenkopfa-Iltnere
Lote kā uzņēmuma līdzīpašniece un vadītāja ir ne vien izveidojusi konkurētspējīgu un eksportspējīgu kosmētikas zīmolu “Mádara Cosmetics”, kas pagājušajā gadā ir nopelnījis 1.25 miljonus eiro, bet arī drosmīgi izmantojusi biržu akciju kapitāla piesaistei caur akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) un akciju kotēšanu "Nasdaq Riga" alternatīvajā tirgū "First North". Mūsdienīgas uzņēmēju paaudzes spilgts piemērs.
- Zinātne / medicīna / izglītība
Vaira Vīķe-Freiberga
VVF nevar nepieminēt izcilo Latvijas sieviešu līderu topā. Lai arī ārpus aktīvās politikas, tomēr stabila references figūra arī šodien, kad jūtamies apkaunoti par augstāko amatpersonu nespēju formulēt savas domas, tukšvārdību un intelektuālo nabadzību. Jāatzīst, ka VVF politiskajā orbītā nokļuva kā zinātniece, Monreālas universitātes psiholoģijas profesore un "Saules Dainu" digitāla pētniece. Tieši tādu morālu autoritāti politikā mēs sagaidām arī no citiem Latvijas zinātniekiem, jo akadēmiskais rūdījums ļauj precīzi formulēt domas, aptvert notiekošo kopsakarā un precīzi pieņemt sarežģītus lēmumus. Vietējo zinātnieku vecākās paaudzes autoritāti ir saindējusi nodevīgās čekas totālā klātbūtne, bet jaunās zinātnieces vēl aug. Tikmēr mēs paļaujamies uz VVF skaidro prātu un priecājamies par VVF lasītajām "Eiropas lekcijām", un Latvijas interešu aizstāvību Madrides klubā, kurām īsto svaru piedod VVF zinātnieces pieredze.
- Mūzika
Elīna Garanča, Kristīne Opolais, Maija Kovaļevska, Marina Rebeka
Unikāla superzvaigžņu plejāde, kas iepriecina operas gardēžus lielākajos pasaules operteātros. Fenomens, kura izcelsme ir jāpēta. Pašmāju talanti, kuri mums visiem spēkiem ir jāatbalsta, sevišķi saprotot sarežģīto atrautību no mājām, izaicinājumus ar naudu un slavu.
- Kino / teātris
Ināra Kolmane
Vizmas Belševicas "Billes" ekranizācija bija tas svaigā gaisa malks, kas ļāva noticēt, ka Rīgas Kinostudijas komunistu laikā radītie šedevri nav augstākais punkts Latvijas kinomākslā, ka latviešu kino ir lieliska nākotne. Dīvainajai idejai, ka kino nav māksla un varoņeposi ir mehāniski "konstruējami" un "kalkulējami", tagad ir pārliecinošs noliegums, pie tam formā, kas nav margināla un vienīgi šauram kinomīļu lokam saprotama.
- Mode
Iveta Vecmane
Patīkami pārsteigusi Latvijas publiku ar savām tērpu kolekcijām "Melanholija" un "Melanholija II". Atšķirībā no kolēģiem, kas bieži piedāvā garlaicīgus ideju atgremojumus vai pašmērķīgi šokē, nelietderīgi izbrīnot pasauli, Iveta ir radījusi stāstu, kas ir pilnīgi distinktīvs, bet reizē arī lietojams un skaists.
- Arhitektūra / dizains
Ingūna Elere
Absolūta Latvijas dizaina skolas advokāte, bez kuras vīzijas nebūtu modernu muzeju ekspozīciju (piemēram - Raiņa un Aspazijas muzeji, Motormuzejs), moderna dizaina eiro monētu un Latvijas Dizaina gada balvas, bet Latvijas Mākslas Akadēmijā bez profesores Eleres - Dizaina nodaļas vides mākslas apakšnozares. Kazi, dizains reiz kļūs par svarīgu Latvijas eksportpreci, kā tas ir Dānijai!
- Māksla / literatūra
Vija Celmiņa
Šogad māksliniecei ir 80 gadi, bet darbu aktualitāte savu apogeju vēl nav sasniegusi - tik ļoti Vija ir bijusi priekšā laikam! Varam tikai minēt, vai Līgas Purmales un Frančeskas Kirkes hiperreālisms būtu nobriedis bez Vijas Celmiņas 1966. gada "Degošā cilvēka" grūdiena.
- Sports
Aļona Ostapenko
Protams, ar atrāvienu. Jo:
- ir izcila sportā, kurā ir ievērojama konkurence;
- iedvesmo plašus meiteņu pulkus fiziskām aktivitātēm un sportam;
- iedvesmo sievietes tiekties uz virsotnēm, kuras citādi varētu likties neaizsniedzamas;
- piemērs mīlestībā pret Latviju - tas Latvijas cittautiešu integrācijā paveic vairāk kā 3 līdzīga nosaukuma bagātīgi finansētas valdības programmas.
- Sabiedriskā sfēra (TV, prese, labdarība, kultūras menedžments, advokatūra, reklāma etc.)
Sanita Jemberga
Sanitas pētnieciskās žurnālistikas raksti Re:Baltica ir vajadzīgais pretsvars informācijas duļķēm, kuros peldamies fake news laikmetā un sociālo tīklu iespējotā emocionālā piesārņojuma apstākļos. Kritiska domāšana un bezkaislīga faktu analīze atšķir Sanitas rakstīto un pierāda, ka Latvijā ir iespējama ideoloģiski nepielādēta un godīga žurnālistika. Apbrīnojama spēja šodienas merkantilajā mediju vidē.
Ko vispār nozīmē "līderim būt" mūsdienu sabiedrībā, kādas kvalitātes un īpašību kopums tam ir nepieciešams, kā atšķiras (vai neatšķiras) sieviete-līderis un kā tas izskatās Latvijas kontekstā?
Būt līderim mūsdienu sabiedrībā nozīmē arī būt prožektoru gaismā 24 stundas diennaktī un dzīvot publisku privāto dzīvi. Iepriekšējā paaudzē tāda uzmanība bija ASV prezidentam un vēl kādai superzvaigznei.
Harizma, ko parasti piesauc, un spēja raudzīties plašāk līderim ir bijusi vajadzīga visos laikos.
Vai tas nozīmē mazāk brīva laika? Laikam nē, jo mūsdienu tehnoloģijas ļauj turpināt būt klātesošam, ja ir pieņemami, piemēram, ceļojot ar ģimeni, laiku pa laikam atrauties uz "telefona pauzēm".
Kopš attālināmies no alu laikmeta un patriarhālajām tradīcijām, būt sievietei-līderim kļūst arvien vieglāk, jo brutāls spēks vairs nav arguments. Svarīgi, vai sieviete to vēlas. Ja mēs saprotam līderību kā sievietes darbu pēc tam, kad ir apdarīts 3K (Kinder, Küche, Kirche), tas ir dziļi netaisnīgi. Saprotams, ka aizspriedumu barjeras maskulīnajos prātos ir jāturpina nojaukt, un jauns ģimenes modelis te ir izšķiroši svarīgs. Tāpēc es vienmēr satrūkstos, kad politiķi uzsāk slavēt "tradicionālo ģimeni" un sievietes lomu "ģimenes pavarda uzturēšanā".
Latvijas situācija Eiropā nav pati sliktākā, jo mums ir bijušas gan prezidentes, gan premjerministres, gan uzņēmumu vadītājas procentuāli iespaidīgā apjomā. Tomēr, kamēr kaut viena sieviete jūt, ka viņas ceļš uz augstākajiem amatiem un karjeras iespējām ir apgrūtināts viņas dzimuma dēļ, darbs līdztiesības nodrošināšanā nav pabeigts. Un tas nav pabeigts. Šis darbs ir jāturpina. Abiem dzimumiem.
Comments