Turpinot rūpēties par visaugstākajiem standartiem finanšu darījumu drošībā, ‘Monea’ komanda jau drīzumā ieviesīs biometrisko analīzi, kas papildinās esošos PIN koda un tiešsaistes riska analīzes drošības elementus. Atšķirībā no lielākās daļu konkurentu, kas izmanto pirkstu nospiedumu, sejas, acs retinas vai balss tembra autentifikācijas, ‘Monea’ aplikācija lietos mēles biometriju.
Tā kā ‘Monea’ inženieri vēl risina jautājumu, vai ir iespējams izmantot telefonos jau iebūvēto pirkstu nospiedumu lasītāju mēles nospieduma skenēšanai, sākotnēji jaunais pakalpojums tiks piedāvāts ar telefonā iebūvētās foto kameras palīdzību.
Lietotājam, lai autentificētos ‘Monea’ ātro pārskaitījumu aplikācijā, būs jānostājas pozā, kas ir labi pazīstama no selfiju (pašiņu) uzņemšanas pieredzes, un jāparāda mēle. Lai nodrošinātu nepieciešamo drošības pakāpi, šis pakalpojums sākotnēji būs pieejams tikai tiem lietotājiem, kuru priekšējās telefonu kameras ir ar vismaz piecu megapikseļu izšķirtspēju.
Viens no svarīgākajiem iemesliem, kas ‘Monea’ komandai lika izvēlēties tieši mēles biometriju, ir mēles acīmredzamais pārākums drošības jomā. Atšķirībā no sejas un acīm, kas ir redzamas (un nofotografējamas) ikvienam, mēle lietotājiem ikdienā ir noslēpta mutē un pasargāta no ārējas biometrisko parametru kopēšanas.
Cilvēku mēles ir ļoti dažādas - tām ievērojami atšķirās forma, saknes diametrs un garums. Turklāt mēlei ir divas virsmas. Augšējā daļa ir pārklāta ar īpašu gļotādu, kurā ir viegli fotogrāfiski identificējamas četru veidu kārpiņas, bet mēles apakšējo virsmu veido seggļotāda, kas ir teju spoguļgluda, bez pārragojuma pazīmēm. Tas nodrošina tik unikālu īpašību kombināciju, ka ‘Monea’ aplikācija var kļūdīties tikai vienā no 12 miljardiem gadījumu.
Tā kā pasaulē ir zināma pieredze, kad slavenības nekautrējās fotografēt savas mēles (piemēram, Alberts Einšteins, Miks Džegers vai Mailija Sairusa), ‘Monea’ inženieri ir izstrādājuši tehnoloģiju, kas mēles biometriju noteiks kustībā. Izrādās, arī mēles izbāšanas kustība ir neatdarināma, jo par to ir atbildīgi 8 šķērssvītrotie muskuļi. Īpaši drošai divpakāpju verifikācijai ‘Monea’ nākotnē ņems vērā arī priekšzobu izvietojumu.
Arī mēles nospieduma iegūšana, lai to viltotu, ir daudz sarežģiītāks process, nekā ar pirkstu nospiedumiem, kurus cilvēki atstāj visur, kur pieskarās. ‘Monea’ inženieri ir atklājuši, ka teju vienīgais veids, kā cilvēks rada mēles nospiedumus, ir skūpsts. Šādi nospiedumi izgaist jau četru sekunžu laikā, tāpēc arī mēles nospieduma autentifikācijai tiek pareģota izcila lietojamība finanšu aplikācijās.
Lai pieteiktos mēles biometrijas funkcionalitātes testēšanai, no 2016. gada 1. aprīļa, veicot savstarpējos maksājumus ‘Monea’, ir jālieto mirkļbirka #tongue.
‘Monea’ radītājs ‘Monetizator’ ir pirmā Latvijā reģistrētā maksājumu iestāde.
Lai lietotu aplikāciju ‘Monea’, to ir nepieciešams lejupielādēt savā mobilajā viedtālrunī, izmantojot App Store vai Google Play sniegtās iespējas. Pēc veiksmīgas lejupielādes ir jāreģistrē savs konta numurs (IBAN) un maksājumu karte (Visa, Visa Electron, Mastercard, Maestro). Būtiski, ka lietotāja kartei ir jābūt aktivizētai maksājumu veikšanai internetā.
Pēc veiksmīgas reģistrācijas lietotājam būs iespēja veikt gan maksājuma pieprasījumu, gan naudas pārskaitījumu jebkuram savas telefongrāmatas kontaktam, naudu pārsūtot starp bankas kontiem vien dažu minūšu laikā. Šī iespēja pastāv arī gadījumā, ja saņēmējs vēl nav ‘Monea’ lietotājs.
Gatis Kokins, Ģirts Kalniņš, Māris Antons