Šovakar pēc darba un laiskā noskaņojumā es atvēru savu vairākus mēnešus veco Excel datni, lai ievadītu jaunākos Latvijas Faktu publicētos pirmsvēlēšanu reitingus. Mans nolūks bija paanalizēt pirmsvēlēšanu ziņu un partiju reitingu savstarpējās sakarības. Tā es ieguvu vienkāršu tabuliņu. Tajā ir attēloti partiju reitingi procentos atbilstoši Latvijas Faktu aptaujai trijos mēnešos pēc Rīkojuma Nr.2:
Lai būtu labāk izprotami, es datus no procentiem tūlīt pārveidoju deputātu skaitā, vienkāršoti pieņemot, ka neizlēmušo balsis sadalīsies proporcionāli partiju reitingam:
Ērtākai apskatei es datus vizualizēju grafikā, kas attēlo iespējamās partiju deputātu skaita izmaiņas Saeimā, attiecīgi, ja vēlēšanas būtu notikušas jūlijā, augustā un septembrī un ja Latvijas Faktu mērījums būtu ideāli precīzs:
Sākotnēji grafiks īpaši nepārsteidza.
ZZS die-hard atbalstītāju skaits tiem deva 14 vietas Saeimā. Šī partija piedzīvoja ievērojamu atbalsta kritumu iepriekšējos mēnešos, kad atklājās jauni fakti par Aivara Lemberga "ieguldījumu" Latvijas Kuģniecības izlaupīšanā, un politiskajā scēnā parādījās Valdis Zatlers, kas ir ne sliktāks "vecis" kā Aivars Lembergs, par ko balsot vēlētājiem, kuri atzīst personības noteicošo lomu vēstures rakstīšanā. Tomēr nākošie mēneši parādīja, ka konsekvents zemnieku atbalsts arī nodrošina konsekventu zemnieku atbalstu:)
Saskaņas Centrs kūļājās pa sev pierasto pirmo pozīciju, uzrādot 30±1 vietu Saeimā. Zaudējums Vienotībai pagājušajās vēlēšanās arvien ir uzskatāms par mistēriju.
Nedaudz skumdina Nacionālās Apvienības zaudētās 2 vietas septembrī iepretim augustam, taču cīņa ar iekšējiem ekstrēmistiem savā partijā acīmredzami ir pieklusinājusi NA skaidro balsi, iestājoties par latviešu tiesībām savā zemē.
To konstatējis, es ķēros pie Vienotības un ZRP savstarpējo attiecību izpētes. Zatlers ar savu Rīkojumu Nr.2 gan atrisināja savas politiskās karjeras dilemmu, gan neparasti spēcīgi uzrunāja to elektorātu, kurš pamatoti uzskatīja, ka oligarhu vara Latvijā fundamentāli izkropļo valdības un Saeimas darbu. Nav noslēpums, ka šī tēma ir bijusi viens no Vienotības "vaļiem", kas kopīga mērķa - tiesiskas valsts - dēļ ļāva apvienoties trim diezgan atšķirīgām partijām. Rīkojums Nr.2 un tam sekojošā ZRP dibināšana būtiski sašķobīja Vienotības reitingus, jo nepateicīgais "konsolidācijas" darbs valdībā lika daudziem vēlētājiem ar cerībām raudzīties ZRP virzienā - ja nu Zatleram izdodas keinsiāniska izeja no krīzes, neliekot ciest Latvijas iedzīvotājiem?! Tomēr, sabiedrībai sākot apzināties, ka brīnumi nenotiek, Vienotības reitingi atjaunojās, un pašlaik tie uzrāda 22 deputātu iespējamību jaunajā Saeimā (⅔ no 10. Saeimas sasnieguma).
Pārsteidza grafika īpašā simetrija Vienotības un ZRP līknēs.
Lai to izpētītu dziļāk, es veicu Vienotības un ZRP deputātu skaita korelācijas analīzi. Tā uzrādīja pilnīgu antikorelāciju ar koeficientu -1.000!
No vienas puses - tas matemātiski dod atbildi uz šo vēlēšanu galveno intrigu, kuru noformulēja Providus pētnieks Valts Kalniņš: "Mani interesē, vai 11. Saeimā ZRP un Vienotība kopā pārsniegs Vienotības mandātu skaitu iepriekšējās vēlēšanās. Tas liecinātu, bija vai nebija jēga Zatlera gājienam ar ārkārtas vēlēšanām."
Izskatās, ka tās varētu būt 45 vietas. Tātad - atbilde ir "JĀ!"
Tajā pašā laikā - ja šī korelācija ir spēkā visā vērtību apgabalā, līdzīgu rezultātu - 45 vietas Saeimā - varēja iegūt arī nedibinot ZRP, bet Zatleram ar domubiedriem iestājoties Vienotībā, demonstrējot patiesu vienotību cīņā pret oligarhiem.
Matemātiskā analīze parāda, ka papildus ietekme no ZRP dibināšanas nerodas, tā ir cīņa vēlēšanās par vienu un to pašu elektorātu. ZRP veiksme atņem balsis Vienotībai, bet Vienotības panākumi - ZRP. Visi iespējamie ZRP/Vienotības balsu varianti pie šodienas politiskā piedāvājuma ir atrodami uz sarkanās diagonāles pēdējā grafikā, kas ir klasisks rezultāts ideālai antikorelācijai!
__________________
P.S. Rītdienas Saeimas vēlēšanu rezultāti kārtējo reizi parādīs, cik ļoti neprecīzi ir šādi reitingi un cik kļūdainas ir manas spekulācijas, taču man liekas svarīgi šo ierakstu izdarīt šodien - tas jebkurā gadījumā veicina domāšanu.
P.P.S. Ja Latvijas Faktu dati tomēr nav pilnīgi neprecīzi, tad jēdzīga koalīcija bez oligarhiem un Kremļa ietekmes aģentiem 11. Saeimā iznāk:
"Tajā pašā laikā - ja šī korelācija ir spēkā visā vērtību apgabalā, līdzīgu rezultātu - 45 vietas Saeimā - varēja iegūt arī nedibinot ZRP, bet Zatleram ar domubiedriem iestājoties Vienotībā, demonstrējot patiesu vienotību cīņā pret oligarhiem."
Ne gluži. Jums jāapskata korelācija starp gadījuma lielumu (X_zrp + X_v) jeb deputātu skaits ZRP un V kopā 11. Saeimā, ja partijas startē atsevišķi un gadījuma lielumu X_zrp_v jeb deputātu skaitu, ja partijas startē kopā.
Ja Corr(X_zrp, X_v) = -1, no tā neseko, ka Corr(X_zrp + X_v, X_zrp_v) = -1!
Posted by: yndi halda | 17 September 2011 at 02:30
*Ja Corr(X_zrp, X_v) = -1, no tā neseko, ka Corr(X_zrp + X_v, X_zrp_v) = 1!
Posted by: yndi halda | 17 September 2011 at 02:34
Gati, man V patīk SCP spārns, sakarīgi (bet neviendabīgi) liekas JL un nepatīk PS, jo to 'nacionālisms' man nešķiet 21.gs. izpratne par valsti.
Ja godīgi, tad esot 3 partiju apvienībai, man būtu bijusi lielāka sajūta, ka 'es balsoju par SCP' - tas nav racionāli, bet būtu vieglāk emocionāli nodalīt 'nacionālistu partiju'.
Man patīk ZRP programma, bet es nezinu viņu cilvēkus. Bet tieši tas pats bija ar JL 2002. Vislabāk man patiktu partija, kurā būtu pāris ZRP cilvēki ar viņu programmu, SCP un kaut kas no JL. Savā emigrantu mājsaimniecībā pieņēmām Zālamana lēmumu - sasvītrojām sarakstus abi kopā - vienu par V, otru par ZRP. Tieši kā tu raksti: korelācija -1 :)
BTW šodien Atlantas Zin&Teh&Inovāciju konferencē bija burvīga prezentācija, kurā bija ņemti EU27 & US48, kaudze ar sociālajiem & inovāciju indikatoriem 2000 & 2007, tas safaktorēts pa 4 rādītājiem un noregresēts uz 'tehnoloģiskās inovācijspējas pieaugumu' - izaugsmi veicina sociālā kohēzija + kvalitatīva (& visaptveroša) izglītība (rise bottoms). Svarīgāks, nekā R&D izdevumi. Nosūtīšu.
Posted by: kb | 17 September 2011 at 04:44
Ģirt, a.k.a. Yndi Halda!
Piekrītu, ka vajadzētu pārbaudīt, vai Corr(X_zrp + X_v, X_zrp_v)=1, bet man nav datu par X_zrp_v! Tāpēc es nedaudz spekulatīvi (jo ir tikai trīs punkti šaurā vērtību apgabalā) pieņemu, ka X_zrp + X_v = 45
Šodienas exit polls rāda, ka tas nav pārāk rupjš tuvinājums.
Posted by: Gatis Kokins | 17 September 2011 at 16:50
Kaspar, a.k.a. kb!
Paldies par atbalstu SCP idejām, bet tādas partijas teju vairs nav: ir politiska loģika veidot lielās partijas. Taču mūsu idejas dzīvo Vienotībā. Nesen jau tvītoju, ka pat jaunlaicēns Jānis Reirs iestājas par progresīvo nodokli! Paldies, ka 1/2 tavas mājsaimniecības nobalsoja par Vienotību!
Ar PS konservatīvo spārnu mums ir vēsturiski grūti saprasties, taču arī šeit notiek pozitīva kustība - ĢVK vismaz atbalsta sociālliberālu ekonomisko politiku, bet kaismīgākie nacionālisti jau ir pārmigrējuši uz Nacionālo Apvienību. Kad pēc šīm vēlēšanām Zemnieku Savienība beidzot atteiksies no sadarbības ar oligarhu Lembergu, uz šīs partijas bāzes veidosies normāls konservatīvs spēks, kuram tad arī varēs pievienoties Vienotības konservatīvie.
Ļoti gaidīšu materiālu no Atlantas konferences!
Posted by: Gatis Kokins | 17 September 2011 at 17:02
Skats no malas:
Corr(X_zrp + X_v, X_zrp_v) ≠ 1
Jāņem vērā piesaistīto jauno resursu un biedru apjoms.
Posted by: KrisjanisF | 17 September 2011 at 18:07
Krišjāni,
Tas ir kļūdains viedoklis, ka jaunus resursus un biedrus nevarētu piesaistīt Vienotības rindās, jo Vienotība no sirds aicināja pie sevis Zatleru un tos, kas atsaucās Zatlera vilkmei. Viņi varēja nākt atsevišķā grupā kā Ēlerte un Lietussargi.
Posted by: Gatis Kokins | 17 September 2011 at 18:23