Laikam pirmais Aigara Štokenberga teksts, kur esmu gatavs parakstīties zem KATRA vārda. Tāpēc arī pārpublicēju no SCP avīzes "Pārmaiņu Ekspresis Nr.3":)
1. 2008. gada vasarā notika referendums par vecuma pensijām. Mūsu mērķis bija panākt, ka minimālās vecuma pensijas apmērs nedrīkst būt mazāks par 135 latiem un lai tas tuvotos iztikas minimumam. Tas valstij maksātu 87 miljonus latu gadā. Sabiedrības spiediena rezultātā tie ļaudis, kuriem pirms 1996. gada nebija un nevarēja būt sociālās apdrošināšanas iemaksu, saņēma papildus 80 miljonus latu par darba stāžu.
2. Ja treknie valsts tēriņi tiktu apturēti jau 2008. gadā, valsts būtu ietaupījusi vismaz 500 miljonus gadā. Tieši par tādu summu Valdim Dombrovskim ir izdevies gadā ietaupīt. Jebkādas runas par to, ka pensionāri ir sagrāvuši budžetu, ir pilnīgi aplamas. Budžetu ir grāvuši zagļi, kampēji un šķērdētāji.
3. Valsts kontrole un Pasaules Banka ir norādījusi uz iespējām, kā turpināt novērst izšķērdību iestādēs, aģentūrās, valsts un pašvaldību uzņēmumos – apjomā līdz pat 310 miljoniem latu. Atlikums nākamā gada budžeta vajadzīgajiem vēl simts miljoniem latu krīzes apstākļos ir jāuzliek turīgajiem – ar progresīvo nodokli. Bagātajiem jāmaksā vairāk.
4. Sociālajā budžetā nav deficīta. No sociālā budžeta jau ilgstoši tiek uzturēti pamatbudžeta tēriņi par kopējo summu 200 miljoni latu gadā. Tādi tēriņi, kam pretī nav sociālās apdrošināšanas iemaksu.
5. Mēs kopā esam aizstāvējuši tiesā Satversmē garantētās tiesības uz pienācīgu nodrošinājumu veciem ļaudīm. Šobrīd vidējā vecuma pensija ir 181 lats, tas ir mazliet pāri iztikas minimumam.
6. Vecuma pensijas samazināšana vidēji kaut vai par 10% atkal noliktu ļaudis uz nabadzības sliekšņa un ir kategoriski nepieļaujama.
7. Aizņemšanās no valsts iedzīvotājiem nesamazina valsts budžeta deficītu. Tas ir tieši tāpat, kā aizņemšanās no kaimiņa nesamazina mājsaimniecības budžeta iztrūkumu. Tā var pat palielināt deficītu, jo par parādu ir jāmaksā procenti. Tāpēc nav vietā nekādas runas par obligācijām. Tās jāizbeidz.
8. Nevar indeksēt uz leju pensijas, kuras nekad nav indeksētas uz augšu. Te pilnīga taisnība Latvijas Pensionāru federācijai.
9. Ir dzirdēti priekšlikumi samazināt pensiju neapliekamo minimumu. Pilnīgi aplami (sk. 6. punktu).
10. Ir dzirdēti priekšlikumi paaugstināt pensionēšanās vecumu. Tas gan tā var gadīties. Ja Latvijā katru gadu nomirs vairāk cilvēku, nekā piedzims, vienīgā alternatīva būs ievest viesstrādniekus. Jo nebūs pietiekami daudz darbspējīgu cilvēku, kas maksā sociālo nodokli. Tomēr šobrīd pēc 62 gadu vecuma sasniegšanas vīrieši vidēji nodzīvo 13 gadus, sievietes – 20 gadus (vidēji G skaitlis ir 18). Te nu tomēr ir vajadzīga nopietna diskusija, un tā notiks, kad Labklājības ministrija tai būs gatava.
Aigars Štokenbergs
šoreiz neko neteikšu - tikai - man prieks,ka cilvēki tik strauji mainās :) (par Štokenberga k-gu)
Posted by: Matīss | 16 May 2010 at 23:47
Retorika:
- Labi, skaidrs, ka ir slikti. Kam tagad viegli, kam sūdzēsies?
- Samazināt, nesamazināt, aizstāvēt, pretoties ...
- Kādi tad ir konkrēti priekšlikumi darbiem un lietām, kas radītu pievienoto vērtību?
- Taupīga dzīvošana nerada jaunus ienākumus!
- Jā, pensionāri arī ir cilvēki, bet vai tad viņus pabaros humanitāro priekšmetu radītā armija?
- Kad sāks plānot budžetu pēc iespējām un mērķiem nevis pēc vēdera tiesas?
Posted by: Garancha | 28 May 2010 at 11:13
...Budžetu ir grāvuši zagļi, kampēji un šķērdētāji...
Man tas izklausās pēc "vicināšanās ar dūrēm pēc kautiņa". Kur Jūs cienītie SCP bijāt, kad valsts budžets tika laupīts? Vai Jūs tagad tik uz Latviju atbraucāt? Man nezin kāpēc gribās teikt, ka:
1) netikāt laisti pie kases. Ja tiktu klāt - uzbūvētu divas "gaismas pilis",
2) vai arī pie kaut kā jau tikāt, bet tik pie tā, kas palika pēc "lielajiem bara vadoņiem"...
Posted by: Pēteris | 05 June 2010 at 18:57
Pēteri, nav tiesa, ka SCP neko nedarīja.
Mēs organizējām parakstu vākšanu par referenduma ierosināšanu, kas garantē taisnīgus minimālās pensijas apjomus. Lai arī referendumā par šādiem likuma grozījumiem sabiedrība nenobalsoja, valdošā koalīcija bija spiesta piekāpties, kā minēts šī paša ieraksta pirmajā punktā.
Tāpat SCP sasauca mītiņu 2009. gada 13. janvārī Doma laukumā. Uz protesta mītiņu, lai Valsts prezidentam pieprasītu Saeimas atlaišanu, kā arī taisnīgas, profesionālas un godīgas valsts pārvaldes ieviešanu atnāca ap 10 000 cilvēku.
Par laišanu "pie siles". Divi SCP deputāti (Štokenbergs un Pabriks) jau atradās "pie siles" kā TP biedri un ministri, taču neklusēja par nelikumībām un tika no TP izslēgti.
Atšķirībā no "kampēju" partijām, kas rūpīgi seko vēlētāju konjunktūras "politiskajai dienaskārtībai", SCP nebaidās paust sabiedrībā nepopulāras, bet nepieciešamas domas. Tas neveicina partijas reitingu pieaugumu, bet ar laiku izrādās patiesas. Tādas ir arī Jāņa Ošleja idejas.
Mēs vairāk esam domnīca, nevis deputāta krēslu kārojošu cilvēku apvienība. Jaunas idejas - tā ir SCP loma Vienotībā.
Posted by: Gatis Kokins | 07 June 2010 at 12:00
Cienītais Gati,
Tā vien liekās, ka SCP biedriem vēsture sākas no 2008/2009 gada... :)
Posted by: Pēteris | 10 June 2010 at 18:46
Pēteri, SCP patiešām tika dibināta nesen - 2008. gada 6. septembrī, un - izņemot Saeimas deputātus - tajā vairums ir politikā jaunas sejas. http://www.diena.lv/lat/politics/politika/partijas-sabiedriba-citai-politikai-dibinataju-vidu-ari-ingrida-meierovica-zaklina-cinovska-bijusie-tp-biedri
Posted by: Gatis Kokins | 11 June 2010 at 17:13
Gati, kā jau pats zini, Latvijā "politikas", "politiķu" un "jaunas sejas politikā" nav... ir tikai dažādi biznesa interešu grupējumi, kuriem sabiedrība ir "pie vienas vietas", jeb nē - tā ir "cērpamā aita".
Piedod, bet tā saucamās "politikā jaunās sejas" man visas zināmas kā pelēkie bandinieki un peškas no citiem pasākumiem...
Posted by: Pēteris | 12 June 2010 at 00:52
Nē, Pēteri, nevaru piekrist, ka partijas ir "tikai dažādi biznesa interešu grupējumi"! Atnāc uz kādu SCP pasākumu un pārliecinies pats, ka es nemeloju! Vai vēl labāk - iesaisties un bloķē atsevišķu [iespējami] savtīgu indivīdu darbību! Vai, ja pēc būtības esi nacionālkonservatīvāks - stājies PS! Ja anarhists un kreiss - meklē "Nezinu. Neesmu izlēmis." aktīvistus, piemēram @verners vai @Knoks. Ja esi īstens ultralabējais - dodies uz JL un diskutē ar @j_puce par indivīda iespēju attīstīšanu. Pašlaik patiesu iespēju izpausties politikā ir ļoti daudz!
Posted by: Gatis Kokins | 13 June 2010 at 14:50
Mazliet novirzoties no virsraksta tēmas, gribētu uzzināt kādu detalizētu un iztirzātu viedokli par abiem Latvijas jaunajiem dižvīriem - Andri un Aināru. Kāpēc viņi šobrīd trako kā neēdušas hiēnas? Kāpēc viņi sevi sludina par otro Ulmani, ja no pašiem ož pēc smagas korupcijas un afēru krimināllietām? Kā var 20 gadus būt politikā un tagad solīt visīstākos zelta kalnus, vai tad tiešām Latvijas vēlētājs ir tāds pajoliņš?
Par Aināra ekonomisko programmu nerunāsim vispār, pat izmācoties tikai vidusskolas biznesa ekonomiskos pamatus, ir jāapšauba viņa vēlētāja spēju draudzēties ar veselo saprātu vai pat iespējamo pieskaitāmību. Vienīgais, ar ko lepojās Andris, ir kaut kāds bezdeficīta budžets 9X. gadā. Tas taču nav nekāds ekonomisks sasniegums, vien tīri matemātisks budžeta balanss, kurš pats par sevi daudz neizsaka.
Vai varētu nākošajās diskusijās analizēt viņu ekonomiskās programmas, iepriekšējos veikumus, nākotnes perspektīvas? Trūkst saturīgas un kompetentas diskusijas par šādiem politiskajiem spēkiem, kuri sevi piesaka skaļi bet darbojās klusi..
Posted by: Andrejs | 27 June 2010 at 21:20