Paturpinot Jāņa Ošleja minēto ideju Jāņa Dombura šovā "Kas notiek Latvijā?" 03/03/2010:
Latvijā vajadzētu publicēt darba ņēmēju atalgojuma datubāzi!
- to veiksmīgi dara Norvēģijā http://skattelister.no/skatt (mēs par vienu soli būtu tuvāk Ziemeļvalstu labajai praksei);
- Neo zaglīgums nevienu neapdraudētu:)
- sabiedrībai būtu labāka kontrole pār atalgojumu valsts sektorā;
- būtu salīdzināms atalgojums privātuzņēmumos:
- kas novērstu nepamatotu atalgojuma pieaugumu, pārvilinot darbiniekus (mazinātu uzņēmēju izmaksas);
- augsta bezdarba apstākļos nerastos spiediens pacelt atalgojumu, pat ja citā uzņēmumā tas ir lielāks;
- ļautu nekavējoties identificēt aplokšņu algu maksātājus un saņēmējus (to, pirmkārt, palīdzētu izdarīt godprātīgie, nodokļus maksājošie uzņēmēji, kuru konkurences spēju aplokšņu algu maksātāji apdraud), salīdzinot atalgojuma līmeņus līdzīgās pozīcijās.
Apdomājam!
problēma jau tajā ka pie mums joprojām algas un atalgojuma apmērs atškiras, un ja publiskajā sektorā to vēl kautkā atrisinājuši, tad privātajā un vaslsts SIA ir 100 un 1 variants kā to apiet maksājot prēmijas, kompensācijas, uzkrājošo apdrošināšanu un citus zilus brīnumus, ko atklāj tikai EDS izdruka.
Posted by: Uldis | 05 March 2010 at 18:37
Jā, īstenībā biju domājis - atalgojumu! Paldies par precizējumu, Uldi!
Posted by: Gatis Kokins | 05 March 2010 at 18:44
Nu es personiski uzskatu, ka jau sen vajadzēja ieviest publiskā sektorā strādājošo algu bāzi, bet kur garantija, ka tajā esošie dati atbildīs patiesībai. Paskatamies, kas notiek? Kkāds Šneps saņem 4000Ls un par ko? tikai lai taisītu rēbas? tā vien liekas ka pats sporta birokrātiskais aparāts mums izmaksā vairāk nekā mūsu sportisti, kuri tiešām cenšas un dara, lai nestu valsts vārdu pasaulē! Viens ģenerālsekretārs saņem vairāk nekā premjers!!! Patiesībā, labi vien ir, ka uzradās tāds Neo! Cerams, ka pateicoties viņam tiks pārskatīta birokrātiskā aparāta algu sistēma, bet šoreiz lai pievērš uzmanību augstākā līmeņa birokrātiem, kuri saņem tūkstošus par ne par ko!!! Rodas sajūta, ka aizņēmums no SVF ir ņemts lai varētu turpināt maksāt tādas algas!Un vēl, vajadzētu pārskatīt nodokļu sistēmu, pārveidot to. Labi, es saprotu ir krīzes situācija, bet kolīdz sāksim ieiet normālās sliedēs (ja tas vispār notiks) ar steigu ir jāpārveido nodokļi. Pagaidām es neesmu nodokļu maksātāju vidū, bet man arī nav vēlmes par tādu kļūt pie pastāvošās nodokļu politikas. Es nevainoju tajā pašreizējo valdību, jo iespējams visas iepriekšējās bija tā uzdzīvojušas, ka šai valdībai vnk trūka pieredzes un arī zināšanas un IESPĒJAS kaut ko glābt! Bet nu kā saka "cerība mirst pēdējā".
Posted by: Lindinja87 | 05 March 2010 at 19:10
varbūt Neo zaglīgums mūs neapdraudētu (kaut gan viņš apdraud vairāk tos, kam 3 taukainas rievas pakausī, bet par cita veida zaglīgums? Jāņem vērā dzīves līmeņa noziedzības utt atšķirības, lai ko tādu atļautos Latvijā. Ja būtu par šiem punktiem drošs, tad varbūt var ko tādu ieviest. Savukārt, obligāta algu publiskošana būtu nepieciešama saistībā ar ierēdņiem, valdes locekļiem valsts kapitālsabiedrībās uttujp, bet tad tikai jābūt mehānismiem kā nepieļaut visādas "kompensācijas, pensijas, apdrošināšanas" maksāšanas, citādi ātri vien tām publiskotajām algām jēga būs tāda pati, kā cūkai no granātmetēja :)
Posted by: Māris | 05 March 2010 at 19:22
Atbalstu norvēģu sistēmas pārņemšanu.
Bet man liekas, ka gan Gatis, gan komentētāji to domu ir nedaudz neprecīzi uztvēruši.
Norvēģu publiskajā datubāzē pieejamā informācija nav tik detalizēta kā amatpersonas deklarācija Latvijā. Tur faktiski redz tikai, cik persona ir gadā nopelnījusi un cik samaksājusi nodokļos.
Līdz ar to Gata arguments
- būtu salīdzināms atalgojums privātuzņēmumos
darbojas tikai daļēji, jo publiskajā reģistrā nav info, kur persona strādā un par ko. Ja zini konkrētus cilvēkus konkrētās pozīcijās, tad var salīdzināt.
Bet ir OK, detalizētāk nemaz nevajag. Pietiek, ka var apskatīties, kas katrs par putnu. Vai, piemēram, kāda Privātās dzīves zvaigzne maz kaut ko maksā nodokļos vai bagātību saraususi uz valsts apjāšanas rēķina? ;)
Posted by: Artūrs C. | 05 March 2010 at 20:42
Pilnīgi nejēdzīga un no dzīves atrauta ideja :)
Pirmkārt, Norvēģijā ir publiski pieejami nevis dati par algām, bet par kopējiem ienākumiem, īpašumu, nomaksātajiem nodokļiem un dalību kapitālsabiedrībās. Tātad Jūsu abu ideja ir līdz nepazīšanai izčakarēts Norvēģijas modelis, jo atkal piežmiegs vidusšķiru, bet oligarhiem ļaus dzīvot "īrētās" kāpās.
Otrkārt, nu nav te Norvēģija un nekad nebūs, noziedzības līmeņi un policijas darbība šeit un tur ir pilnīgi pretpoli. Pēc dzīvesveida nevar novērtēt neko - ne jau katram četrciparu algas saņēmējam automātiski ir X5, māja kredītā, kvadracikls un pilni "draugi" ar Ēģiptes bildēm.
Posted by: Nils | 05 March 2010 at 21:11
3. punkts ir pajocīgs. Kas VIDam tagad liedz identificēt uzņēmumus ar aizdomīgi zemām algām?
Posted by: Jah | 06 March 2010 at 16:58
Jah, būs sabiedrības spiediens to darīt!
Posted by: Gatis Kokins | 08 March 2010 at 14:19
Nil, šis priekšlikums nerisina plašu tautas masu vendetas kāri pret oligarhiem. Var jau precizēt tālāk - "atalgojums" vietā rakstīt "kopējie ienākumi" - jautājums jau ir, kā samazināt aplokšņu algu apjomus?!
Posted by: Gatis Kokins | 08 March 2010 at 14:24
Cīņa pret NEO nav vajadzīga.
Cīņu pret NEO sākuši tie, kam patiešām bija kas slēpjams. Sistēma pēc kādas nostrādāja NEO ir pielietojama vēl virkne Valsts un privātās weblapās, kurās esam ievietojuši savus datus.
Vai VID spēs identificēt aplokšņu algas ?
Nu nezinu. Šodien redzam, ka kratīšana notiek par to pašu NISSAN NAVARA ar ūdensmoci, bet blakus piebraukušo MERCEDES GL500 neviens neaiztiek, Kapēc ? Tāpēc, ka Mersim ir holdings ar 10 grāmatvedībām, kurās tik vienkārši auditu neuztasīsi.
Datu drošība!
Neredzu nekā slēpjama datu publiskošanā un uzskatu to par obligātu Valsts ierēdņiem. Privāti ? Privātā naudas plūsma ir redzama bankās
Zagļi ? Nē ! Tie nerakāsies pa šādiem datiem, bet gan uzmeklēs kādu profilu draugos, kur fonā būs tas pats mersedess vei skaista ēka.
Posted by: Dzintars | 09 March 2010 at 22:30
Dzintar, kādi ir pozitīvie ieteikumi? Ko vēl varam darīt, lai nodokļu nemaksāšana mazinātos? Izvairīšanās no nodokļiem nav tikai budžeta ienākumu problēma, bet arī godīgas konkurences problēma - uzņēmējiem, kas maksā nodokļus, ar savu izmaksu bāzi ir grūti sacensties ar blēžiem...
Posted by: Gatis Kokins | 12 March 2010 at 09:20
Daži priekšlikumu uzmetumi:
- katram iedzīvotājam atvērt krājkontu Latvijas Bankā, kurā tiek uzkrāts Soc. nodokļu maksājums ar atbilstošu gada interesi, lai vēlāk ar pensijas apliecību brīvi ar šiem līdzekļiem varētu šiverēt vai nodot tos mantojumā. Psiholoģiski cilvēkus dara uzmanīgus fakts, ka strādājot 50 gadus Tev būs iespēja uzkrāto soc. naudiņu patērēt tikai kādus gadus desmit un tad vēl nezin vai Valsts nedefoltēs, bet kas paliks bērniem ???
- atcelt AVANSA ienākuma nodokļu maksājumu uzņēmumiem, kas veicinātu godīgāku peļņas deklarēšanu gada beigās.
- aprēķināt 30% nodokli prēmijām.
- PVN importa precei aprēķināt 30%, bet iekasēt brīdī, kad tā tiek laista tirdzniecībā Latvijā.
- ja uzņēmums aprēķina minimālo darba algu, tad uzlikt par pienākumu šādam darbiniekam piešķirt apdrošināšanas polisi uz laiku kamēr ir darba attiecības. Šāda polise nešķērdētu nodokļu naudu un veicinātu ārstniecības un maternitātes pabalstu apjomu. Veidotos līdzsvars ar oficiālajām algām. Šāda polise varētu derēt arī darbinieka atlaišanas pabalstam.
- pielietot PVN likmi neapstrādātajai eksporta produkcijai (piem. apaļkoksne, kūdra, dolomīts).
- stingrāk ierobežot vai atteikt bezdarbnieku pabalstu personām, kas atbrīvotas no darba par pārkāpumiem.
- nekontrolēt algu izmaksu konvertos, bet desmitkāršot soda apjomu par darbu, bez elementāra darba līguma.
- Valsts kontrolei ir jādot lielāks juridiskais spēks konstatēto pārkāpumu tiesvedībā.
Konkurence ? Domāju, ka šodienas konkurence balstās uz sakariem un kukuļiem,bet ne uz nodokļu sloga. Diemžēl uzņēmēji saprot, ka Valsti vada trīs cilvēki un konkursus vinnē interese ! Tātad ir jāpiešķir iepirkumiem budžets un jo vairāk attiecīgā iestāde ietaupa, jo vairāk paliek pāri pašai iestādei.
Konvertu alga tāpat nonāks apgrozībā maksājumos. Nav jēgas tērēt milzu līdzekļus, lai skrietu tai pakaļ. Ēnu ekonomika pastāv tikai tad, ja tas ir izdevīgi vai ir nepieciešams. Parādu slogs un Valdības neskaidrā komunikācija dara cilvēkus bažīgus un tāpēc ir ēnu ekonomika. Lietas vajag izrunāt un viss būs ok !
Posted by: Dzintars | 13 March 2010 at 10:25
Dzintar:
- pensija kā krājkonts ir iestrādāta LV pensiju sistēmā: II un III līmeņa pensijas pēc būtības tādas ir. Tagad mums jāiestājas, lai t.s. fondēto pensiju īpatsvars pieaugtu (kas ir reversēts, krīzei iestājoties - II līmeņa plānos pašlaik vajadzēja maksāt 8% no ieņēmumiem, bet valdība šo naudu novirzīja atpakaļ I līmenī, lai finansētu pay-as-you -go pensiju sistēmu; tagad II līmeņa pensijām tiek novirzīti vien 2%, III līmeņa pensijām - max 10%)
- pārējie priekšlikumi ir interesanti un diskutējami, paldies!
Posted by: Gatis Kokins | 13 March 2010 at 13:17
Runājot par pensijām es nedomāju ka tās nav. Es runāju par Valsts attieksmi un garantijām. Valsts banka, Valtsts garantijas ! Tas ir ļoti svarīgi, lai cilvēks zin, ka aiz viņa stāv Valsts nevis privātas. Un bizness slēpjas tajā, ka Vlasts bankai būtu šie pensiju līdzekļi, kurus tālāk jau aizdot, investēt utt, utp.
Posted by: Dzintars | 14 March 2010 at 15:24
Sen gribēju šo izlasīt - pēc 1 mēneša izdevās:)
Interesanta ideja, bet sabiedrībā, kas par nepieņemamu uzskata dzīvot labāk par vidējo līmeni, šo ieviest būtu pagrūti.
Jau pēc komentāriem redzam - valsts kapitālsabiedrību darbiniekiem un ierēdņiem jā, privātajam sektoram nē...
Dažreiz rodās jautājums - kas tas privātais sektors par bubuli, ka tur var rīkoties tā, kā grib, bet citi tā, kā atļaus?
Lielākā daļa valsts kapitālsabiedrību vai nu strādā regulatora uzraudzībā, vai ar peļņu - tad kāds pamats tās nodalīt? Vai mēs pēc kāda laika vērsīsimies pret to kompāniju darbiniekiem, kuru īpašnieks, teiksim ir soms?
Šāda datubāze būtu liekama kopā ar nulles deklarāciju - datumā x es paziņoju, ka man pieder 3 navaras un 2 mājas, bet reizi gadā atskaitos, cik esmu gadā nopelnījis (alga, dividendes, mantas pārdošana)un cik nodokļos esmu samaksājis - skaidrībai varam arī detalizēt - cik alga, cik citi ieņēmumi...
Posted by: Matīss | 09 April 2010 at 14:27
Dzintar, nu nevaram mēs vienā liberālā Rietumu demokrātijā audzēt tālāk valsts sektoru:( Mums jādomā, kā labāk uzraudzīt privāto sektoru, lai tas darbojas nākotnes pensionāru labā!
Posted by: Gatis Kokins | 10 April 2010 at 12:47
Matīs, piekrītu: ja mēs ejam uz šāda līmeņa atklātību, privātais sektors nedrīkst būt izņēmums!
Posted by: Gatis Kokins | 10 April 2010 at 12:48
Ēnu ekonomikas milzīga problēma ir minimālās algas. Darba devēji nevēlas maksāt nodokļus un darba ņēmēji neredz tiem jēgu. Ir iespējams algas nodokļiem piešķirt jēgu. Tā ir obligātā veselības apdrošināšana, kuras kvalitāte būtu proporcionāla nomaksātajiem nodokļiem. Pārējie (kas nepietiekami nomaksā nodokļos) saņem veselības aprūpes minimumu. Plašāk esmu pafilozofējis šeit: http://martins.stals.lv/oblig-veselib-apdrosinasana/
Posted by: Māriņš Štāls | 19 April 2010 at 13:20
Mārtiņ, konceptuāli SCP ir PAR ova. Patīkami apzināties domubiedrus!
Posted by: Gatis Kokins | 20 April 2010 at 10:50
nav vērts maksāt nodokļus valstī kur šī nauda tiek nozagta. vai arī ja uzskatu, ka man valsts atbalsts principā nav vajadzīgs. vispirms sakartojiet sistēmu un tad runājiet par bāzēm kurās redzēs "labos un sliktos"
Posted by: blow76 | 08 June 2010 at 17:02
blow76 forši dod norādījumu MAN sakārtot sistēmu, tad varbūt VIŅŠ maksās nodokļus, it kā MĒS ar kaut ko būtiski atšķirtos:) Mēs abi esam pilsoņi ar vienu balsi Saeimas vēlēšanās, abi kaut kur strādājam un abiem ir iespēja radīt labas idejas politiķu virtuvei. Neviens mūsu vietā sistēmu nekārtos, blow76...
Posted by: Gatis Kokins | 11 June 2010 at 17:21