Neciešama divkosība: no valdības komunikācijas ar sabiedrību var noprast, ka skolas un slimnīcas ir jāslēdz, jo nav naudas un to nedod SVF. Ka naudas valstij ir mazāk ka 1992. gadā, kad šis pašas skolas un slimnīcas veiksmīgi darbojās.
Ne vārda par to, ka esam čempioni skolu un slimnīcu neefektivitātē. Ka skolēnu skaits uz vienu skolotāju ir mazākais ES. Ka reģionu slimnīcās koruptīvā veidā ir sagādāts tik daudz datortomogrāfu, ka mūs apskauž pat Vācijas slimnīcu vadītāji. Ka SVF uzstāj: krīze ir labs brīdis sakārtot neefektīvo saimniecību.
Par nodokļiem: SVF uzspiežot nodokļu paaugstināšanu, lai palielinātu budžeta ieņēmumus. Ne vārda par nepieciešamību mazināt patēriņu, lai sabalansētu tekošo kontu. Ne vārda par nepieciešamību ieviest kapitāla nodokļus, lai neatkārtotos kāds spekulatīvs burbulis.
Galvenais, kas pārsteidz - sabiedrība un mēdiji tam labprāt tic. Tic, ka SVF ir tik aprobežots, ka neko nezin par Keinsa ekonomikas sildīšanas receptēm. Tic, ka EK ir vienalga, kas notiek ar sociālo spriedzi LV. Tic, ka nevis donori mēģina vest pie prāta koalīcijas partnerus (kas viens otru ienīst), lai BEIDZOT uzsāktu strukturālas reformas, bet ka valdošās partijas ir tās vienīgās, kas iestājas par iedzīvotāju labklājību pret plēsonīgajiem aizdevējiem.
Tas ir pāragrs un divkosīgs starts Saieimas priekšvēlēšanu kampaņai.
Mums atkal ir laiks pameditēt ap The Economist noformulēto mantru "Keinsiānisms bagātajiem, monetārisms nabagajiem!" - tas palīdzēs saprast daudzus donoru ieteikumus valdībai.
Šodien arvien spožāka šķiet Jāņa Ošleja / Jāņa Bērziņa ideja sasaukt intelektuāļu konferenci, lai izlemtu, kā skaidrāk nodemonstrēt neoliberālisma postu šodienas LV tautsaimniecībā un atrastu labus un saprotamus argumentus sociāli atbildīga, uz zināšanām balstīta un ražojoša brīvā tirgus - pēc būtības, patiesa kapitālisma - veicināšanai.
Paslīpēsim konferencē Sabiedrības Citai Politikai ekonomisko platformu! Vēlēšanu apvienība ar JL/PS arī ir izcila vieta šādai diskusijai. Būtu jauki, ja mūsu domubiedri ar savu stabilo taisnīguma un pret-oligarhu vēstījumu akceptētu arī sociālliberālas tēzes.
Ne mazāk svarīgi ir "pārdot" šīs tēzes mēdijiem, kas tās tālāk skaidrotu sabiedrībā. "Dienas" frīdmanisko komentētāju un TP retorikas iespaidā daļa pilsoniskās sabiedrības vēl arvien domā, ka tas, kurš nav ultralabējs, ir pārdevies krievam kā Ušakovs.
Sarmīte Ēlerte vairs tā nedomā. Valdis Kristovskis arī, šķiet, ne. Šodien konstatēju, ka pat Pēteris Strautiņš pēc pārliecības ir kļuvis sociālliberāls. Prieks, ka vēl pirms diviem gadiem neapspriežami uzstādījumi tiek diskutēti!
Vienīgi divkosīgā koalīcija kaitina:(
Man gan šķiet, ka JL tā nav divkosība, bet pavisam vienkārši - ļoti nemākulīga komunikācija. Gan tas, kā pieteica nek.īpaš.nodokli (vienkārši izmeta par 1,5% intervijā radio), gan citas reizes kaut kā rāda, ka viņi vienkārši vispār NESAPROT ko nozīmē PR un komunikācija ar sabiedrību.
TP gan. Domāju, ka viņi visu labi saprot un zina. Bet nevar tak tā paņemt un atzīt cik viņi visu slikti sadarījuši.
Posted by: girts | 10 September 2009 at 12:14
"pat Pēteris Strautiņš pēc pārliecības ir kļuvis sociālliberāls" Kurš varētu izskaidrot šī vārda būtību - sociālliberāls. Izklausās pēc "Ziemeļdienvīdiem".
Posted by: twitter.com/petrovichs | 10 September 2009 at 13:34
Petrovich: nē, ta ir skaidra liberāla ideoloģija, kura akcentē sabiedrības pienākumu rūpēties par saviem locekļiem, lai caur plašāku iedzīvotāju slāņu līdzdalību ekonomikā panāktu valsts straujāku attīstību. Var sākt ar http://en.wikipedia.org/wiki/Social_liberalism , bet pēc tam jālasa Džons Stjuarts Mills (John Stuart Mill), arī Jozefs Šumpēters (Jozeph Schumpeter) un, lai līdz galam saprastu, jasalīdzina ar klasiskajiem liberāļiem, piemēram, Frīdrihu Hajeku (Friedrich Hayek)un Miltonu Frīdmanu (Milton Friedman). Lai veicās!
Posted by: Gatis Kokins | 11 September 2009 at 08:33
Neprotu noteikt kādu ekonomikas skolu birkas jāpiekar mūsu vadošajiem ekonomikas spīdekļiem, bet šādi teksti aizdod dusmas:
«Apbrīnojamā kārtā - par ko es arī pats biju pārsteigts - izdevumu samazinājums pamatbudžetā gandrīz precīzi tiek kompensēts ar izdevumu palielinājumu sociālajā budžetā,» raidījumam sacīja finanšu ministrs Einars Repše.
Man ir tikai viens jautājums - "Kāds ir plāns bezdarba samazināšanai?"
Manuprāt ekonomikas atlabšanai vissvarīgākā ir nodarbinātības veicināšana, tai seko fiskālā politika un tad ar lielu atstarpi nāk monetārā politika.
(ienākumu gūšana --> ienākumu pārdale --> uzkrājumu pārdale)
Posted by: Tedis | 11 September 2009 at 15:11
Hm, pieļauju, ka ir šāda ideoloģija, ja jau pat wikipēdijā ir raksts. Pieļauju, ka ir arī daudz citu smuku jēdzienu, par kuriem parastam vēlētājam nav ne mazākas saprašanas.
Runājot par SCP, koalīciju un Ēlerti: kamēr neizdosies izskaidrot jebkādas idejas pievilcību vismaz piektdaļai vēlētāju, nevis "Dienas" bloga desmit lasītājiem, ir absolūti vienalga, vai tas ir liberālisms, marksisms vai kāds cits mehānisms. Izskaidrojiet SCP ideoloģiju (vai tāda ir?) cilvēkiem, kuri pat vārdu liberalisms uzskata par lamuvārdu, alkst pēc stiprās rokas un buržuāzijas īpašumu nacionalizācijas. Pastāstiet, kā SCP piedāvās nodrošināt sabiedrības pienākumus "rūpēties par saviem locekļiem" cilvēkiem, kam svētbildes vietā ir Staļina portrets. "sabiedrība un mēdiji tam labprāt tic" - ok, nopublicējiet šo rakstu delfi.lv vai rus.delvi.lv - jums noteikti atbildēs gan par tomogrāfiem, gan par skolotāju skaitu, gan par patēriņa samazināšanu.
Atbildēs, un arī uzdos jautājumus... Vai SCP uzskata, ka ir slikti, ka skolotāju ir tik daudz? Skolēnu paliek mazāk - vai primāri ir samazināt skolotāju štatu, nevis parūpēties, lai iedzīvotāji nebēg no laukiem? "Nauda seko skolēniem" vai ir labs princips? Un ja jau ārsti-"korumpanti" sapirka nežēlīgi daudz tomogrāfu, varbūt ir jēga piedāvāt piemaksas ārstiem par darbu laukos, lai brauc strādāt no Rīgas uz Madonu, nevis uz Norvēģiju? No otrās puses, vai varat dot recepti, kā šo smuku "social state" koncepciju pasniegt mūsu (pēc VVF vārdiem) mikro-oligarhiem, kuriem alerģija uz vārdu "sociālisms"?
Jebkurā gadījumā, krīzes laikā piedāvāt tautai (sorry, bija domāts - vēlētājiem) liberālās idejas, pat ja ar sociālisma piegaršu, - nav laba doma. Nebūs atbalsta. Atbalsts būs buldozeriem, kuri taisīs Rīgas centrā megaizmēra transporta un tirdzniecības mezglus, kosmodromus un 100m augstus tiltus - tās ir darba vietas tūkstošiem. Tūkstošiem vienalga, viņi grib ēst, bet miljoni buldozeru kabatās tiks piedoti.
Paldies par info par šo jauku cilvēku darbiem. Noteikti būs jāpalasa "Capitalism and Freedom".
Posted by: twitter.com/petrovichs | 11 September 2009 at 17:49