Avīze "Diena" 15-Sep-2021 4. un 5. lapaspusē ir publicējusi apjomīgu žurnālistes Agneses Margēvičas rakstu, kurā ir kļūdaini pieminēts arī Gatis Kokins. Raksts ir pārpublicēts avīzes interneta vietnē:
[WEB] Diena.lv :: Jānis Vilnītis: LRA nedrīkst kļūt par viena cilvēka partiju
[PNG] Diena.lv :: Jānis Vilnītis: LRA nedrīkst kļūt par viena cilvēka partiju
[PDF] Diena :: Jānis Vilnītis: LRA nedrīkst kļūt par viena cilvēka partiju :: 1. lpp
[PDF] Diena :: Jānis Vilnītis: LRA nedrīkst kļūt par viena cilvēka partiju :: 4. lpp
[PDF] Diena :: Jānis Vilnītis: LRA nedrīkst kļūt par viena cilvēka partiju :: 5. lpp
__________________________________________________________________________________________________
Jānis Vilnītis: LRA nedrīkst kļūt par viena cilvēka partiju
Par sestdien notikušā Latvijas Reģionu apvienības (LRA) kongresa aizkulisēm, partijas tālāko likteni un izredzēm gaidāmajās Saeimas vēlēšanās partijas valdes locekli, bijušo Liepājas mēru Jāni Vilnīti iztaujā Agnese Margēviča.
Pēc sestdienas kongresa, kurā notika visai interesanti balsojumi par partijas amatpersonām, LRA ir iznākusi stiprāka un vienotāka vai vājāka un sašķeltāka?
No iekšienes jau vislabāk redzams, kas slēpjas aiz skaistām runām. Es gribu ticēt, ka stiprāka, jo, manuprāt, stiprums slēpjas tieši tajā demokrātijā. Cilvēkiem jau nepatīk, ja iepriekš viss ir sarunāts un kongresa delegāti ir tikai tādi "rokas pacēlāji". Varbūt pietrūka intrigas uz partijas priekšsēdētāja amatu, taču uz domes priekšsēdētāja amatu, manuprāt, intriga bija pietiekami liela – līdz pat pēdējam brīdim nevarēja zināt, kurš ir uzvarējis. Un tas jau iedod vērtību partijai.
Ja raugāmies uz jauno partijas valdi, tad tur spēku samērs uzkrītoši ir nosvēries par labu Pierīgas pašvaldībām, lai gan LRA pārstāvība noklāj visu Latvijas karti. Kā tas, jūsuprāt, ietekmēs partijas iekšējās attiecības, gaidāmo vēlēšanu sarakstu veidošanu un līdz ar to izredzes Saeimas vēlēšanās nākamruden?
Es teiktu, darbs to parādīs, bet šobrīd es piekrītu tam, ka jaunais valdes sastāvs ir ļoti izteikti lojāls partijas priekšsēdētājam, es pat teiktu arī, ka jaunajam partijas domes priekšsēdētājam [par to ievēlēja Ādažu mēru Māri Sprindžuku – red.]. Vai tas ir slikti, vai labi, to tikai laiks parādīs. Cerams, ka šāda Edvarda Smiltēna komanda dos efektu un labu rezultātu. Jo arī mums Liepājā, Kurzemē ir svarīgi, lai mums būtu partneris, pie kura mēs ietu, nevis kaut ko pierādīt, lūgties, kas prasa milzīgus resursus, bet ka mums ir partneris, kas izprot mūsu vajadzības un ar kuru saruna ir kā līdzīgam ar līdzīgu.
Jā, jums ir taisnība – tas bija pamanāms kongresā, ka pietrūkst tāda spēcīga, vienmērīga pārklājuma pa visu Latviju. Noteikti es teiktu, ka vājākie posmi ir divi – tā ir Latgale un Kurzeme. Vidzeme, Pierīga, Rīga ir labi pārstāvēta, Zemgale mazāk. Bet te es izeju redzu, veidojot jaunas nodaļas un uz vietas strādājot tajos reģionos. Mans secinājums pēc sestdienas kongresa, ka daudz, daudz vairāk jāstrādā, lai stiprinātu nodaļas.
Vai sestdien notikušās partijas valdes un domes vēlēšanas neietekmēja arī tas fakts, ka (lai gan LRA šobrīd oficiāli ir vismaz 657 biedri), kongresam sākoties, reģistrējušies bija tikai 189 delegāti un, ja nemaldos, 17 – attālināti caur Zoom?
Jā, un no šiem attālināti balsojušajiem tikai divi bija no Kurzemes, bet 15 – no Ādažiem. Par klātesošajiem tik precīzi nepateikšu, bet sadalījums bija par labu Rīgai, Pierīgai un Vidzemei. Bet tas jau ir mūsu pašu rokās – te es ceru uz vēl lielāku jauno biedru pieplūdumu, jo nevar jau vēlēties kurzemnieku lielāku ietekmi, ja no Kurzemes nav lielāks biedru skaits.
Jūs esat pieredzējis politiķis, jums nejauša likās tā, piemēram, ādažnieku lielā aktivitāte attālinātajā balsojumā, kas izšķīra domes priekšsēdētāja ievēlēšanu? Jo klātienē balsojušo balsis starp jums un Sprindžuku sadalījās 83 pret 82 par labu Ādažu mēram, kamēr visu izšķīra 15 caur Zoom balsojušie ādažnieki?
Man grūti par to spriest (iesmejas). Es varu pateikt tikai no sevis – es vienmēr esmu par atklātu un godīgu cīņu. Un tas ir ļoti svarīgi. Arī tiem daudzajiem liepājniekiem, kuri mīņājas un domā – stāties vai nestāties LRA. Jo tā uzticēšanās, ka viss notiek caurspīdīgi, tā ir izšķiroša. Tiklīdz cilvēki samanīs, ka tā nav... Jūs tikko atsaucāties uz manu pieredzi. Es varu padalīties ar savu pieredzi no Zatlera Reformu partijas. Ja tā godīgi – kas sagrāva to partiju? Ne jau kaut kādi ārējie spēki, partiju sagrāva tas, ka izveidojās kaut kāds iekšējais kodols, un kodols noteica, kas būs partijas līderi, kas būs vadošie cilvēki, kā mēs reaģēsim uz vienu vai otru politisko jautājumu. Tieši tad biedri zaudēja uzticēšanos, ka tas process notiek caurspīdīgi, jo viņu vietā to izdomā kaut kāds "kodols". Tādas kļūdas nedrīkst pieļaut! Tiklīdz partija tādu kļūdu pieļauj, tā tas ir ļoti neilga laika jautājums, kad partija, atvainojiet, "aizies pa skuju taku". Šobrīd es ticu LRA stāstam, es ticu, ka mēs esam godīga un demokrātiska partija, bet mēs to nedrīkstam pazaudēt.
Partijas, protams, dažādos formātos pirms kongresiem debatē scenārijus, kompromisus, iespējamos kandidātus uz amatiem. Nav jau gluži tā, ka sanāk pulciņš ļaužu un tad visiem ir liels pārsteigums, ka kāds pilnīgi negaidīts kandidāts tiek ievēlēts.
Ko tur slēpt, arī pirms LRA kongresa tika meklēti kompromisi, kā līdzsvarot partijas vadību. Negaidīts bija pārsteigums, ka jūs netiksiet ievēlēts domes vadībā un ka valdē būs tādas disproporcijas. Jūsuprāt, zinot, kā izvērtīsies pārējie balsojumi, Edvards Smiltēns būtu tik vienprātīgi pārvēlēts partijas vadībā?
Es jums piekrītu tajā, ka partijām ir struktūra, un demokrātija ir efektīva tikai tad, ja ir atbildība un struktūra, jo pretējā gadījumā iestātos anarhija. Mūsu partijā struktūra ir tāda, ka bija šī iepriekšējā, tehniskā valde, kas tika pārvēlēta, apvienojoties vairākām apvienības partijām vienā, un šajā valdē pirms kongresa bija diskusijas. Gan par partijas, gan par domes priekšsēdētāju, gan par valdes sastāvu un citiem posteņiem. Tā ir normāla, veselīga diskusija, jo kandidātus izvirza nodaļas un apstiprina valde. Sarunas un diskusijas pirms kongresa bija, bet, manuprāt, bija svarīgi panākt vienprātību par valdes priekšsēdētāju, svarīgi, ka LRA nesāka publiski «mačoties», uzrodoties vēl kādam līderim uz šo amatu. Gan valdes, gan nodaļu redzējums bija vienots, ka šis kandidāts ir cilvēks, kurš šobrīd sevi ir labi parādījis, un mēs viņam uzticamies. Tā ka es domāju – šeit pretrunu nav. Un par to, ko jūs prasījāt, vai būtu citādāks balsojums, man grūti spriest. No tās informācijas, kas ir man pieejama, tas, kas sestdien notika, ir tāda laba sacensība, laba demokrātijas iezīme.
LRA, meklējot līderus, ir traumatiska pieredze gan ar Artusu Kaimiņu, gan ar Mārtiņu Bondaru, kuram savulaik esot pasprucis, ka LRA jau tāda "lauku papu" partija vien ir. Vai šobrīd kaut kur tālumā nepavīd atkal līdzīgs scenārijs, ka kāds vai kādi Rīgā iedomājušies tos reģionu līderus kā tādus "lauku papus" apspēlēt, un galu galā tas potenciāls, uzrāviens, ko nesa uzvara jūnija pašvaldību vēlēšanās, tiks izpļekarēts?
Gan ar Kaimiņu, gan Bondaru partija lika visu uz vienu kārti. Ko tas nozīmē? Viss partijas resurss, lai cik viņš mazs arī nebūtu, tika veltīts vienam izteiktam līderim, nacionālā līmeņa spēlētājam, vairāk vai mazāk tādi bija abi, bet izteiktāk, protams, Bondara kungs. Un tajā brīdī arī parādās partijas vājums – kamēr šis līderis ir saskaņā un sazobē ar visu partiju un visiem, kā Bondars teica «lauku papiem», tikmēr viss ir kārtībā. Bet tikko rodas kārdinājums, līdzko rodas kādi spēki, kas piedāvā naudu, mega stāstu, tev uzreiz ir kārdinājums, tev aizmirstas, ka tas ir visu kolektīvs nopelns, kas tevi tajā nacionālajā līmenī ir pacēlis, un sāk likties, ka tas viss ir viena cilvēka nopelns. Bet īstenībā jau tā nav. Mēs nedrīkstam vēlreiz tādas kļūdas pieļaut – ja tā būs viena cilvēka partija, tas izčākstēs ātrāk, nekā būs sācies.
Kas LRA varētu nākamruden patraucēt tikt ievēlētai nākamajā Saeimā?
Es šobrīd redzu tādu vienu risku, es pat negribu teikt, ka tā šobrīd ir vājā puse, bet vairāk risks nākotnē – partija nedrīkstētu kļūt par viena cilvēka partiju, un tas ir pietiekami liels risks, ar ko jārēķinās. Mums ir pietiekami daudz spēcīgu cilvēku ar pieredzi pašvaldībās, novados, pilsētās, un, ja tos prasmīgi spēj izmantot un viņi paši grib iesaistīties nacionālā līmeņa politikā, tad ar partijas nākotni viss būs kārtībā. Ja nākotnē partija izveidosies par viena universālā kareivja partiju, tad tas ir partijas lielākais risks.
Mums ir līderi, spēcīgas personības, un ir svarīgi, lai viņi parādās nacionālajā līmenī. Tagad tie ir Smiltēns un Sprindžuks, trešais noteikti būs mūsu premjera kandidāts. Pat nav svarīgi, vai tas būšu es, vai ne, bet, ja tas nebūs arī ne Smiltēns, ne Sprindžuks, tas nozīmēs trešo nacionālā līmeņa cilvēku. Un tad jau šie svara kausi vairs nebūs tā, ka mums ir viens Narciss, viens līderis, kurš vienā brīdī var pagriezt muguru un aiziet veidot citu stāstu vai politiski tirgoties. Kārdinājumi jau ir ļoti daudziem, neslēpšu, arī es šajā laikā esmu uzrunāts no vairākām partijām, bet te jau ir ļoti svarīgi, kāpēc mēs ejam un piedalāmies, – tikai tādēļ, ka mans vārds un uzvārds ir drusku svarīgāks un es mēģinu to iztirgot, vai tomēr mēs ejam kā komanda, kurai ir kopīgas idejas, un mēs zinām, kāpēc to darām.
Un te man atkal jāpiesauc Zatlera Reformu partijas pieredze, kurā tad, kad veidojās Klāva Olšteina sešnieks, arī mums, kurzemniekiem, zvanīja un vilināja, bet es tam nepievienojos, lai kādas domstarpības jau nebija partijas iekšienē, tikai tāpēc vien, ka tas būtu bijis negodīgs ceļš. Godīgs ceļš ir, kad tu esi kā komanda gājis uz vēlēšanām un kā komanda arī sasniedzis rezultātus, nevis kaut ko šķelt, meklēt sev izdevīgumu, izsist sev dividendes.
Un kā tas viena līdera risks izpaužas – Smiltēna kunga ambīcijās būt gan partijas līderim, gan premjera kandidātam?
Nu šobrīd ir tā, ka par premjera kandidātu mēs vēl līdz galam neesam vienojušies. Kongresā no diviem cilvēkiem izskanēja aicinājums un redzējums šo darbu uzņemties man – gan no Smiltēna kunga personīgi, gan no [Jelgavas novada domes deputāta – red.] Daiņa Liepiņa, bet es domāju, ka tas ir pāragri, tas jautājums ir atvērts, un arī es esmu atvērts tādai iespējai. Bet es nedomāju, ka esmu vienīgais kandidāts, – mums tādu ir pietiekami daudz arī bez manis un Edvarda Smiltēna. Un es domāju, ka tā iekšējā konkurence ir laba, no kuras izlemt par labāko kandidātu, jo no tā lielā mērā būs atkarīga mūsu veiksme vai neveiksme nākamajās Saeimas vēlēšanās. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās mūsu premjera kandidāts bija Edvards Smiltēns, to mēs visi atceramies, tagad izskanēja mans vārds, bet es redzu arī citus mūsu partijā esošos domju priekšsēdētājus un mērus, kuriem ir ļoti liela pieredze. Tie ir cilvēki ar šobrīd vajadzīgo dzīves gudrību un pieredzi, jo, lai vadītu valsti, ir ļoti labi, ja tu vispirms zini, ko nozīmē vadīt pašvaldību, jo lielāku, jo labāk, jo tad ir lielāka izpratne arī par valsts un pašvaldību sadarbību.
Tur gan bija nianses, ja klausījās kongresa runas, – Smiltēns jūs minēja tikai kā "vienu no" potenciālajiem kandidātiem, citus nenosaucot, bet Liepiņš kā piemērotāko kandidātu.
Jā, nu noteikti tā ir pietiekami liela atšķirība, jūs pareizi to minējāt. Liepiņa kungs ir ļoti tiešs savos izteikumos, dažkārt viņam pietrūkst diplomātijas, toties tur nekad nav liekuļošanas, un es ļoti augstu vērtēju tādas īpašības.
Ir uzskats, ka līdztekus varbūt personiskām ambīcijām tas patiesībā lielākais LRA iekšējo domstarpību iemesls ir jautājumā, vai un ar kuru partiju konsolidēt spēkus, ejot uz Saeimas vēlēšanām nākamruden. Jūsuprāt, LRA jāstartē vienai vai jāiet kopā ar kādu? Kuluāros vēl joprojām izskan dažādi varianti – gan ZZS, gan Latvijas attīstībai, gan Jaunā Vienotība vai Nacionālā apvienība, ar kuru jūs kopā tikāt Rīgas domē.
Tas tiešām ir tas smagākais jautājums, jo kā vienmēr ideālā katra partija grib būt pati par sevi, arī it kā ideoloģiski līdzīgās partijās ir zināmas atšķirības, tomēr, piemēram, liberālā spārna partijām tas neliedz startēt kopīgā blokā un iepriekšējās vēlēšanās uzrādīt diezgan labus rezultātus. Tā ka no tāda viedokļa es neizslēdzu iespēju startēt ar kādu partiju, kas kaut kur ir diezgan līdzīga mums, pat zinot, ka mēs, piemēram, ar ZZS dalām vienu vēlētāju. Taču manas personīgās pārdomas ir, ka uz Saeimu mums ir jāstartē vieniem pašiem. Pašvaldību vēlēšanās var koķetēt, var veidot sarakstus uz vietām, jo tur galvenais ir vietējais līderis, darba darītājs uz vietas. Bet nacionālā līmenī tomēr ir ļoti svarīgi, ka partija var nostartēt viena pati un parādīt savu spēku un savu varēšanu. Tā ka no tāda viedokļa, jo mēs vairāk iesim ar kādu kopā, jo mēs vairāk saskaldīsim paši savu potenciālu, paši savu spēku. Tā ka mana subjektīvā atbilde šobrīd ir, ka jāiet vieniem. Vai tāds būs partijas lēmums – nezinu. Tam ir jaunievēlētā valde, un, visticamāk, to lēmumu gudrāk būtu pieņemt ziemā, izsverot visus par un pret. Bet, šodienas acīm skatoties, es iestāšos, lai partija uz Saeimu startē viena pati.
Tas, kur mums ir jāpieliek pūles – mums pietrūkst tāda nacionālā līmeņa nosvēršanās, iziešana ārā ar viedokļiem, vērtējumiem par aktuāliem jautājumiem, piemēram, migrācijas krīzi, vakcinācijas problēmu. Mēs esam par to runājuši, bet tas nav noticis pietiekami skaļi, pie tā ir jāstrādā. Un tieši Mārī Sprindžukā es redzu potenciālu to darīt. Tā jau bija tā doma, ka blakus Edvardam nostāsies partijas domes priekšsēdētājs – stiprs, zinošs politiķis, kurš palīdzēs formulēt partijas viedokļus. No Māra iesaistes būs ļoti daudz kas atkarīgs, tādēļ ceru, ka arī viņš kā pieredzējis Ādažu mērs sevi redz arī nacionālā līmeņa politikā, ir svarīgi, lai viņš nepaliek malā. Un es ceru, ka nacionālā līmeņa politikā iesaistīsies arī citi mūsu mēri, jo tad tas līmenis būs pilnīgi cits.
Vēl viena lieta, ko apspriež Rīgas politikas kuluāros, ir, ka Smiltēna kunga domubiedri no Sabiedrības centriskai politikai – Aigars Štokenbergs, Edgars Štelmahers, Gatis Kokins – kaļot plānus, ka LRA kā centriski neitrālam spēkam varētu būt zelta kārts saskaldītā Saeimā un partija varētu izvirzīt bezpartejisku premjeru.
Es tādās sarunās neesmu piedalījies, man arī ļoti nepatīk tādas intrigas, it sevišķi, ja tas ir priekšlaicīgi. Bet ja mēs runājam par stratēģisku pieeju, tad, skatoties, cik maz cilvēku piedalījās pašvaldību vēlēšanās, prognozējot, ka tāda pati apātija un protests "ar kājām" var atkārtoties uz Saeimas vēlēšanām, es neizslēdzu, ka lielu daļu balsu varētu saņemt populisms, vienalga, kāda līdera izpausmē, un ka parlaments un valdība var būt saskaldīti. Un pie šādas situācijas izvēlēties bezpartejisku premjeru vai gadu pēc vēlēšanām arī bezpartejisku prezidentu, iespējams, būtu pareizā izeja. Man būtu padomā vairāki tādi līderi, menedžeri, kas spējīgi runāt autoritatīvi un pieņemt lēmumus.
Jūsos klausoties, man rodas asociācijas, ka tas uzvārds varētu būt Uldis Pīlēns...
(Smejas.) Es uzvārdu skaļi neteikšu, bet es noteikti [Uldī] Pīlēnā redzu menedžera dotības. Un kā Liepājas un Kurzemes patriots es pārdzīvoju par to, ka no mūsu puses diemžēl augstākā līmeņa valstsvīru nav bijis kopš Miķeļa Valtera [kurš tāpat kā Pīlēns bija liepājnieks – red.].