Žurnālists Māris Zanders uzaicināja Gati Kokinu izteikt savu viedokli par Latvijas sievietēm - līderēm. Tas tika publicēts Sep-2018 žurnālā "Pastaiga", kā arī nepilnīgi tulkotā veidā Sep-2018 žurnālā "Pastaiga.ru":
[PDF] Pastaiga :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018
[JPG] Pastaiga :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018 :: 51.lpp.
[JPG] Pastaiga :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018 :: 52.lpp.
[JPG] Pastaiga :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018 :: 53.lpp.
[PDF] Pastaiga.ru :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018
[JPG] Pastaiga.ru :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018 :: 47.lpp.
[JPG] Pastaiga.ru :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018 :: 48.lpp.
[JPG] Pastaiga.ru :: Latvijas sieviešu līderu tops 2018 :: 49.lpp.
___________________________________________________________________________________________________________________________
Ak, kungs, cik mums te, Latvijā, ir daudz varošu, darošu, gudru, īpašu, neparastu, talantīgu, citus iedvesmojošu sieviešu!
Tā tiešām bija galvenā doma, kas radās,
iepazīstoties ar šāgada topa intervijām. Mums ir patiess prieks, ka šoreiz vēl vairāk nekā iepriekšējos gados uzzinājām par sievietēm, kuras plašāka sabiedrības daļa, iespējams, nav pat pamanījusi, bet kuru paveiktais un ieceres ir uzmanības vērti.
Cik cilvēku, tik viedokļu par to, kas īsti ir līderis, un kā ir būt sievietei līderei Latvijā - ceram, ka arī jums būs interesanti uzklausīt tik daudzveidīgas pārdomas... Bet ne jau par jēdzienu vēlējāmies diskutēt, jo tam tik viegli uzlikt rāmi vai ekspektācijas. Skaidrs, ka par līderiem var saukt gan tos un tās, kas ir izcili komandas vadīšanā, gan tos, kuru individuālais darbs liecina par harizmu un spējām iedvesmot citus. Un skaidrs, ka mūsu sievietes ir ļoti talantīgas un strādīgas.
Ko nozīmē līderim būt, vislabāk zina paši līderi, tāpēc arī šogad aptaujājām dažādu nozaru līderus. Savukārt, lai aptvertu pēc iespējas plašāku spektru un neaprobežotos ar politiku vai uzņēmējdarbību, ar ko parasti asociējas līderība, noformulējām desmit nozaru grupas, par kurām lūdzām ekspertus izteikt savu viedokli (cipari tālākajās lappusēs apzīmēs tieši to).
1. politika
2. bizness
3. zinātne/izglītība/medicīna
4. mūzika
5. kino/teātris
6. mode
7. arhitektūra/dizains
8. māksla/literatūra
9. sports
10. sabiedriskās sfēras (prese, TV, labdarība, kultūras menedžments, advokatūra, reklāma u. tml.)
Mūsu aptaujātie cilvēki:
PĒTERIS BAJĀRS,
arhitekts, Outofbox
LIENE DAMBIŅA,
Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja
ANDREJS ĒĶIS,
kinorežisors
KERLI GABRILOVIČA,
Luminor bankas vadītāja Latvijā
VLADIS GOLDBERGS,
kinorežisors, reklāmas speciālists, tagad strādā Radio SWH
VIKTORIJA JONIENE,
modes dizainere, zīmola NóLó īpašniece
GATIS KOKINS,
Lattelecom padomes priekšsēdētājs
ILMĀRS LATKOVSKIS
bijušais žurnālists, Saeimas deputāts (vairs nekandidē), šobrīd kontemplācijas/meditācijas skolotājs
DAGNIJA LEJIŅA,
reputācijas vadības kompānijas Lejiņa un Šleiers partnere, festivāla Digital Freedom līdzdibinātāja
VITA LIBERTE,
zvērināta advokāte, nodokļu un finanšu konsultāciju uzņēmuma BDO padomes locekle
JŪLIJA LOČMELE
teātra festivāla Zelta Maska Latvijā un kultūras projektu organizēšanas kompānijas ART Forte vadītāja
INDRA LŪKINA,
Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra valdes locekle un orķestra direktore
VALDIS MELDERIS,
Radio Skonto programmu vadītājs
IRĪNA PĪGOZNE,
Signet bankas padomes priekšsēdētāja vietniece
ILZE PĪLĒNA,
Integrālās izglītības institūta valdes priekšsēdētāja
INGMĀRS PŪĶIS,
LMT viceprezidents
MĀRIS RĒVALDS,
SIA Veselības centrs 4 valdes priekšsēdētājs
AIGARS RUŅĢIS
Valmiermuižas alus saimnieks
ANDŽEJS STENCLAVS
SIA Kinetics Nail Systems dibinātājs un vadītājs
LOTTE TISENKOPFA-ILTNERE
SIA Madara Cosmetics līdzīpašniece un vadītāja
IEVA ZĪBĀRTE
arhitekte un autore, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Izstāžu centra vadītāja
JĀNIS ZUZĀNS,
uzņēmējs, mākslas kolekcionārs un mākslas centra Zuzeum dibinātājs
Gatis Kokins:
"Būt līderim mūsdienu sabiedrībā nozīmē arī būt prožektoru gaismā 24 stundas diennaktī un dzīvot publisku privāto dzīvi. Iepriekšējā paaudzē tāda uzmanība tika veltīta ASV prezidentam un ja nu vēl kādai superzvaigznei.
Harizma, ko parasti piesauc, un spēja raudzīties plašāk līderim ir bijusi vajadzīga visos laikos. Vai tas nozīmē mazāk brīva laika? Laikam ne, jo mūsdienu tehnoloģijas ļauj turpināt būt klāteso-
šam, ja ir pieņemami, piemēram, ceļojot ar ģimeni, laiku pa laikam atrauties uz telefona pauzēm. Kopš attālināmies no alu laikmeta un patriarhālajām tradīcijām, sievietei būt līderim kļūst arvien vieglāk, jo brutāls spēks vairs nav arguments. Svarīgi, vai sieviete to vēlas. Ja mēs saprotam līderību kā sievietes darbu pēc tam, kad ir apdarīts 3K (Kinder, Kūche, Kirche), tas ir dziļi netaisnīgi. Saprotams, ka aizspriedumu barjeras maskulīnajos prātos ir jāturpina nojaukt, un jauns ģimenes modelis te ir izšķiroši svarīgs. Tāpēc es vienmēr satrūkstas, kad politiķi sāk slavēt “tradicionālo ģimeni” un sievietes lomu “ģimenes pavarda uzturēšanā”.
Latvijas situācija Eiropā nav pati sliktākā, jo mums ir bijušas gan prezidentes, gan premjerministres, gan uzņēmumu vadītājas procentuāli iespaidīgā apjomā. Tomēr, kamēr kaut viena sieviete jūt, ka viņas ceļš uz augstākajiem amatiem un karjeras iespējām ir apgrūtināts viņas dzimuma dēļ, darbs līdztiesības nodrošināšanā nav pabeigts. Un tas nav pabeigts. Šis darbs ir jāturpina. Abiem dzimumiem.”
1. Dana Reizniece-Ozola. Vinnējusi daudzus mačus, to skaitā: šahā (vēl nesen vinnējot Latvijas šaha ātrspēles čempionātu), partijā (distancējoties no partijas lieldraugu ietekmes un pierādot, ka partijas un valdības darbi var būt šķirti no ietekmīgu pilsoņu viedokļa), valdībā (ieviešot progresīvo iedzīvotāju nodokli, kas ir izšķiroši svarīgs solis ceļā uz pārtikušu un modernu sabiedrību).
2. Kerli Gabriloviča, Luminor bankas vadītāja Latvijā. Mērķtiecīgi attīstot savas zināšanas un pieredzi, izaugusi līdz Nr. 1 pozīcijai lielā uzņēmumā. Padara banku konkurētspējīgu, ieviešot efektīvu izmaksu samazināšanas procesu, kas iespējams, apvienojot pārdošanas un atbalsta funkcijas DNB un Nordea. Mēģina izveidot jaudīgu alternatīvu finanšu spēlētāju Latvijā, izaicinot Swedbank un SEB. Plāno iekarot klientu sirdis ar augstām tehnoloģijām un inovācijām.
Lotte Tisenkopfa-lltnere. Lotte kā uzņēmuma līdzīpašniece un vadītāja ir ne vien izveidojusi konkurētspējīgu un eksportspējīgu kosmētikas zīmolu "Madara Cosmetics", kas pagājušajā gadā ir nopelnījis 1,25 miljonus eiro, bet arī drosmīgi izmantojusi biržu akciju kapitāla piesaistei caur akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) un akciju kotēšanu Nasdaq Riga alternatīvajā tirgū First North.
3. Vaira Vīķe-Freiberga. WF nevar nepieminēt. Lai arī ārpus aktīvās politikas, tomēr stabila references figūra arī šodien, kad jūtamies apkaunoti par augstāko amatpersonu nespēju formulēt savas domas, tukšvārdību un intelektuālo nabadzību. Jāatzīst, ka WF politiskajā orbītā nokļuva kā zinātniece, Monreālas Universitātes psiholoģijas profesore un Saules dainu digitāla pētniece. Tieši tādu morālu autoritāti politikā mēs gaidām arī no citiem Latvijas zinātniekiem, jo akadēmiskais rūdījums ļauj precīzi formulēt domas, aptvert notiekošo kopsakarā un precīzi pieņemt sarežģītus lēmumus. Vietējo zinātnieku vecākās paaudzes autoritāti ir saindējusi nodevīgās čekas totālā klātbūtne, bet jaunās zinātnieces vēl aug. Tikmēr mēs paļaujamies uz WF skaidro prātu un priecājamies par viņas lasītajām Eiropas lekcijām un Latvijas interešu aizstāvību Madrides klubā.
4. Elīna Garanča, Kristīne Opolais, Maija Kovaļevska, Marina Rebeka. Unikāla superzvaigzņu plejāde, kas iepriecina operas gardēžus lielākajos pasaules oper-teātros. Fenomens, kura izcelsme ir jāpēta. Pašmāju talanti, kuri mums visiem spēkiem ir jāatbalsta, sevišķi saprotot sarežģīto atrautību no mājām, izaicinājumus ar naudu un slavu.
5. Kinorežisore Ināra Kolmane. Vizmas Belševicas "Billes" ekranizācija bija tas svaigā gaisa malks, kas ļāva noticēt, ka Rīgas Kinostudijas komunistu laikā radītie šedevri nav augstākais punkts Latvijas kinomākslā, ka latviešu kino ir lieliska nākotne. Dīvainajai idejai, ka kino nav māksla un varoņeposi ir mehāniski konstruējami un kalkulējami, tagad ir pārliecinošs noliegums, turklāt formā, kas nav margināla un vienīgi šauram kinomīlu lokam saprotama.
6. Iveta Vecmane. Patīkami pārsteigusi Latvijas publiku ar savām tērpu kolekcijām "Melanholija" un "Melanholija II". Atšķirībā no kolēģiem, kas bieži piedāvā garlaicīgus ideju atgremojumus vai pašmērķīgi šokē, Iveta ir radījusi īpašu stāstu, kas reizē ir lietojams un skaists.
7. Ingūna Elere. Absolūta Latvijas dizaina skolas advokāte, bez kuras vīzijas nebūtu modernu muzeju ekspozīciju (piemēram, Raiņa un Aspazijas muzeji, Motormuzejs), moderna dizaina eiro monētu un Latvijas Dizaina gada balvas, bet Latvijas Mākslas akadēmijā bez profesores Eleres - Dizaina nodaļas vides mākslas apakšnozares. Kazi, dizains reiz kļūs par svarīgu Latvijas eksportpreci, kā tas ir Dānijai!
8. Vija Celmiņa. Šogad māksliniecei ir 80 gadi, bet darbu aktualitāte savu apogeju vēl nav sasniegusi - tik ļoti Vija ir bijusi priekšā laikam! Varam tikai minēt, vai Līgas Purmales un Frančeskas Kirkes hiperreālisms būtu nobriedis bez Vijas Celmiņas 1966. gada "Degošā cilvēka" grūdiena.
9. Aļona Ostapenko. Protams, ar atrāvienu. Jo - ir izcila sportā, kurā ir ievērojama konkurence; iedvesmo plašus meiteņu pulkus fiziskām aktivitātēm un sportam; iedvesmo sievietes tiekties uz virsotnēm, kuras citādi varētu likties neaizsniedzamas; piemērs mīlestībā pret Latviju - tas Latvijas cittautiešu integrācijā paveic vairāk nekā trīs līdzīga nosaukuma bagātīgi finansētas valdības programmas.
10. Sanita Jemberga. Sanitas pētnieciskās žurnālistikas raksti "Re:Baltica" ir vajadzīgais pretsvars informācijas duļķēm, kurās peldamies fake news laikmetā un sociālo tīklu iespējotā emocionālā piesārņojuma apstākļos. Kritiska domāšana un bezkaislīga faktu analīze atšķir Sanitas rakstīto un pierāda, ka Latvijā ir iespējama ideoloģiski nepielādēta un godīga žurnālistika. Apbrīnojama spēja šodienas merkantilajā mediju vidē.
Боже, как много у нас в Латвии сильных, дельных, умных, талантливых, необыкновенных женщин! Эта мысль не покидала нас, пока мы знакомились с результатами опроса наших экспертов. Порадовало и то, что в новом топе появилось много имен, которые широкая общественность, возможно, даже не слышала, но чьи дела и устремления стоят того, чтобы привлечь к ним внимание.
Кто такой лидер и что значит быть женщиной-лидером в Латвии? Сколько людей, столько и мнений. Тем интереснее, надеемся, вам будет познакомиться с размышлениями на эту тему самых разных, но очень достойных людей, которых мы пригласили выступить экспертами. Впрочем, мы не собирались дискутировать о самом понятии лидерства и ограничивать его какими-то рамками. Ясно, что лидером можно назвать и того, кто успешно руководит командой, и и того, кто своими успехами, талантом, харизмой вдохновляет других.
О том, что значит быть лидером, лучше всего знают сами лидеры. Поэтому и в этом году мы пригласили для участия в опросе лидеров разных отраслей. Чтобы охватить максимально широкий спектр нашей жизни, а не ограничиваться политикой и предпринимательством, с которыми обычно ассоциируется лидерство, мы выделили сразу десять позиций:
1. политика
2. бизнес
3. наука/образование/ медицина
4. музыка
5. кино/театр
6. мода
7. архитектура/дизайн
8. искусство/литература
9. спорт
10. общественная жизнь (пресса,телевидение, благотворительность, арт-менеджмент, реклама и др.
Наши эксперты:
ДАНА БЙОРК,
директор Рижского русского театра им. Михаила Чехова
КЕРЛИ ГАБРИЛОВИЧА,
руководитель банка Luminor в Латвии
ЛИЕНЕ ДАМБИНЯ,
председатель правления Фонда детской больницы
ИЕВА 3ИБАРТЕ,
архитектор, публицист, руководитель выставочного центра Латвийской национальной библиотеки
ЯНИС ЗУЗАНС,
предприниматель, меценат, основатель художественного центра Zuzeum
ВИКТОРИЯ ЙОНИЕНЕ,
основательница и дизайнер бренда NoLo
ОЛЬГА КАЗАК,
партнер коммуникационного агентства A.W.OIsen & Partners, доцент Латвийского университета, создатель благотворительной организации «Эффект бабочки»
ГАТИС КОКИНС,
председатель совета Lattelecom
ВЛАД КОРЯГИН,
основатель и глава Baltic Travel Group
ВИТА ЛИБЕРТЕ,
присяжный адвокат, член совета аудиторско-консалтинговой компании BDO Latvia
ЮЛИЯ ЛОЧМЕЛЕ,
руководитель театрального фестиваля «Золотая маска в Латвии» и компании ART Forte
ИНДРА ЛУКИНА,
член правления и директор Латвийского Национального Симфонического оркестра
ИРИНА ПИГОЗНЕ,
заместитель председателя правления банка Signet, общественный деятель
ИЛЗЕ ПИЛЕНА,
председатель правления Института интегрального образования
ВИКТОР РАВДИВЕ,
основатель и глава сети ресторанов Resto-Rātors, организатор Gourmet Fair, Rīgas Burgeru Festivāls и других мероприятий в области гастрономии
ВАДИМ РАДИОНОВ,
журналист, радиоведущий, заместитель главного редактора радиостанции Baltkom
АНДЖЕЙ СТЕНЦЛАВС,
основатель и глава Kinetics Nail Systems
ЛОТТЕ ТИСЕНКОПФАИЛТНЕРЕ,
совладелица и руководитель Madara Cosmetics
АНДРЕЙС ЭКИС,
кинорежиссер
Гатис Кокинс:
По мере того, как мы отдаляемся от патриархальных традиций, быть женщиной-лидером становится все легче. Однако многие мужчины до сих пор полагают, что деятельность женщины в ее профессиональной сфере - всего лишь дополнение к пресловутым трем «К» (Kinder, Küche, Kirche - дети, кухня, церковь). Я всякий раз вздрагиваю, когда наши политики начинают восхвалять «традиционную семью» и роль женщины как «хранительницы домашнего очага». Необходимо продолжать разрушать барьеры этих предубеждений. Впрочем, ситуация в Латвии не самая худшая в Европе. Женщины у нас занимали посты и президента страны, и премьер-министра, немало женщин среди руководителей предприятий. Однако до тех пор, пока хотя бы одна женщина будет чувствовать, что ее продвижение по службе или карьерные возможности ограничивает тендерная принадлежность, борьбу за равноправие нельзя считать завершенной. Необходимо продолжать работать в этом направлении. Как мужчинам, так и женщинам.
1. Дана Рейзниеце-Озола, министр финансов. Она одержала победу во многих состязаниях: в спорте (завоевала титул чемпиона Латвии по быстрым шахматам среди женщин в 2017 и 2018 годах), в политике (доказала, что действия партии и правительства могут быть независимыми от мнения влиятельных персон), в правительстве (ввела прогрессивную ставку подоходного налога с населения, сделав важный шаг на пути к благополучию общества).
2. Керли Габриловича, руководитель банка Luminor в Латвии. Целенаправленно расширяя свои знания и нарабатывая опыт, она сумела стать первым лицом крупного банка, превратив его в конкурентоспособное предприятие. Теперь Керли пытается вывести его на новые рубежи.
Лотте Тисенкопфа-Илтнере, совладелица и руководитель косметической компании Madara. Она не только создала конкурентоспособное и экспортоспособное предприятие, которое за прошлый год заработало 1,25 миллиона евро, но и смело использовала биржу для привлечения акционерного капитала через первичное публичное предложение акций (IPO) и котировку акций на альтернативном рынке Nasdaq Riga First North. Прекрасный пример предпринимателя нового поколения.
З. Вайра Вике-Фрейберга, экс-президент Латвии. Хотя ВВФ давно отошла от активной политики, мы и сегодня вспоминаем о ней всякий раз, когда нам становится стыдно за наших высших должностных лиц, не умеющих формулировать свои мысли, занимающихся пустословием и демонстрирующих интеллектуальную бедность. Стоит отметить, что на политическую орбиту ВВФ вышла как ученый, профессор психологии Монреальского университета. Хотелось бы, чтобы и другие латвийские ученые имели в политике такой же моральный авторитет. Ведь академическая закалка вырабатывает умение четко формулировать свои мысли, видеть происходящее во взаимосвязи и принимать сложные решения. Пока не выросло новое поколение наших ученых мужей, мы полагаемся на здравый ум ВВФ и гордимся тем, что она выступает с лекциями по всему миру и защищает интересы Латвии в престижном Мадридском клубе.
4. Элина Гаранча, Кристине Ополайс, Майя Ковалевска, Марина Ребека.
Эти выдающиеся певицы радуют своим искусством ценителей оперы по всему миру. Рождение в маленькой Латвии целой плеяды звезд оперной сцены - феномен, требующий изучения. Мы должны всеми силами поддерживать их, ведь это так непросто -быть оторванным от дома.
5. Инара Колмане режиссер. Снятая ею семейная мелодрама «Билле» по мотивам автобиографии Визмы Белшевицы стала настоящим глотком свежего воздуха и заставила поверить в то, что шедевры, созданные на Рижской киностудии в советское время, вовсе не высшее достижение латвийского киноискусства. Этот фильм понятен не только узкому кругу синефилов, он опровергает миф о том, что кинохитом может быть только строго просчитанная голливудская конструкция.
6. Ивета Вецмане, модный дизайнер. Она приятно удивила латвийскую публику своими коллекциями одежды «Меланхолия» и «Меланхолия II». В отличие от коллег, которые зачастую предлагают скучное пережевывание одних и тех же идей или стремятся к эпатажу, Ивета создает весьма своеобразные и в то же время красивые и практичные вещи.
7. Ингуна Элере, ведущий дизайнер бюро Н2Е, профессор Латвийской академии художеств. Знаковая фигура в мире современного латвийского дизайна, создательница экспозиций Мотор-музея и музеев Райниса и Аспазии, автор графического дизайна золотых монет в честь 100-летию Латвии, организатор конкурса Латвийской награды в области дизайна. Возможно, когда-нибудь дизайн для Латвии станет таким же экспортным товаром, как, например, для Дании.
8. Вия Целминя, американская художница и график латышского происхождения. В этом году ей исполняется 80 лет, но актуальность ее работ еще не достигла своего апогея - настолько художница опередила свое время. Можно лишь гадать, насколько зрелым был бы гиперреализм Лиги Пурмале и Франчески Кирке, не будь «Горящего человека» Вии Целмини, написанного в 1966 году.
9. Алена Остапенко, теннисистка. Добившись выдающихся успехов в области, где существует жесточайшая международная конкуренция, она своим примером вдохновляет тысячи девчонок. Глядя на Алену, им хочется быть физически активными, заниматься спортом и стремиться к высотам, которые пока, возможно, кажутся недостижимыми. Ее любовь к своей стране делает для интеграции нацменьшинств в Латвии гораздо больше, чем щедро финансируемые госпрограммы.
10. Санита Емберга. руководитель центра журналистских расследований Re:Baltica. Ее журналистские расследования, отличающиеся критическим мышлением и бесстрастным анализом фактов, противостоят той информационной мути, в которой мы барахтаемся в эпоху фейковых новостей и эмоциональной загрязненности социальных сетей. Публикации Саниты служат подтверждением того, что в Латвии все же существует честная и идеологически не ангажированная журналистика.
Comments