Raidījums "Kas Notiek Latvijā" LTV1. Apakšā ir raidījuma fragmentu (atbilstoši timecode) rediģēti transkripti:
- kvadrātiekavās [...] - runātāja izlaistie, bet teiktā skaidrībai nepieciešamie vārdi
- iekavās (...) - runātāja liekvārdība, vārdi, kurus var izlaist
[WMV] "Kas notiek ar Godmaņa valdības plāniem un darbiem"
[RM] "Kas notiek ar Godmaņa valdības plāniem un darbiem"
[WEB] "Kas notiek ar Godmaņa valdības plāniem un darbiem"
Žurnālists Jānis Domburs sava raidījuma mājaslapā ir ievietojis raidījuma fragmentu ar komentāru:
[WEB] KNL.lv :: Kā mīksti piezemēt ekonomiku?
[PNG] KNL.lv :: Kā mīksti piezemēt ekonomiku?
__________________________
0:30:35 - 0:33:31
G.K. Jā, raugi, man kā ekonomistam, protams, varbūt mazāk emociju rada, nu teiksim [Godmaņa] rosība un norūpējies vaigs - tas ir patīkami [sabiedrībai]. Bet [man] tomēr gribas skatīties uz notikumiem. Un jāsaka, ka notikumu šīs [Godmaņa] valdības izpildījumā ir bijis daudz. Un es pat gribētu teikt, ka liela daļa no viņiem ir pat bijuši ļoti veiksmīgi. Tātad, mums tiešām ir lēmums par Lattelecom, mums ir lēmums - lai kāds ir lēmums...
Jānis Domburs (J.D.) Veiksmīgs lēmums?
G.K. Katrā ziņā, iepriekš tomēr bija tāda neizlēmība, kas nekur neved. Ir lēmums par [Nacionālo] bibliotēku. Atkal - mēs varam diskutēt, vai tas ir veiksmīgākais [iespējamais] lēmums, bet mēs redzam, ka tādā korporatīvo darījumu izpratnē (es domāju) valdība strādā ļoti enerģiski. Un tas (es domāju) ir šīs valdības sasniegums. Ja mēs runājam par sociālo [jautājumu] bloku, ja mēs runājam par tiesisko [jautājumu] bloku (kas, varbūt, ir jautājumi, kāpēc krita iepriekšējā valdība), tad šeit - jā, varbūt mēs rīt iepazīsimies ar kādu dokumentu, bet pašlaik to rezultātu ir mazāk. Lai [mēs runājot] būtu pavisam godīgi, tad, protams, ir daži rezultāti. Piemēram, ja iepriekš tika indeksētas pensijas līdz 135 latiem, tad valdība pieņēma lēmumu indeksēt [pensijas] līdz 150 latiem, kas ir (nu) būtiska starpība! Šeit gan jāpiebilst, ka, diemžēl, [valdība to neizdarīja pēc savas iniciatīvas -] tas sakrita laikā ar situāciju, kad Doma laukumā trīs dienas bija rinda, kur cilvēki stāvēja pie SCP biroja, lai parakstītos par [referenduma ierosināšanu par minimālās pensijas noteikšanu].
J.D. Nu bet arī drosmīgi! Kaut kāds kopīgs rezultāts! Redz, kaut kas bija!
G.K. Tā ka (es domāju) - šī valdība ir darbīga, un mēs arī redzam, kā (nu varbūt) sabiedrībai, kas pārstāv citu viedokli, (ka) ir iespējams kaut ko mainīt!
J.D. Jā, nu bet darbīgā valdība - tad ir tie 15%, 16%, tuvu pie 17% inflācijas - ir visa tā nesaprašana, kas te tagad notiks tālāk ar cenu attiecībām pret algām un visu pārējo, nerunājot par to ekonomikas atdzišanu, kas var nonākt līdz nu ļoti lielam salam rudenī.
G.K. Jā, tas ir galvenais!
J.D. Vai valdība kontrolē situāciju ekonomikā? Vai tur ir pilnvērtīga tā virzība?
G.K. No mana skatu punkta raugoties (es domāju) valdība tiešām saprot procesus un valdība ir spējīga adekvāti rīkoties. Kas mani uztrauc - ka šī rīcība var būt nokavēta. Tātad mēs redzam, ka iepriekšējā [Kalvīša] valdība [to] nokavēja, un tagad mēs redzam, ka daudzas lietas, kur varbūt jau vajadzēja būt lēmumam, likumprojektam Saeimā [vēl nav gatavas], (nu) [šie likumprojekti] (viņi) [tikai] pašlaik (es saprotu) tiks piedāvāti.
0:58:13 - 0:58:57
J.D. Bija Kokina kungam par [TeliaSonera kaut kas sakāms?]
G.K. Jā, es (vienkārši) domāju - mums tā saruna ir aizgājusi ne tajā virzienā. Mums tā saruna ir it kā par to, ka tautai būtu kaut kādas šaubas par [jaunpiedāvāto] Satversmes formulējumu [par Saeimas atlaišanas kārtību] juridisko precizitāti, [un] mēs tagad viņus kaut kā ideāli noformulētu. Tautai jau šaubas - un šī parakstu vākšana - bija (īstenībā) par uzticību Saeimai gan tiesiskuma jomā, gan tagad - es domāju nākošo parakstu vākšana [par pensiju referendumu] - ir par to, kā valdība izturas pret - un faktiski ļoti lielu - tautas daļu. Un es domāju - tas ir jautājums par neapmierinātību ar valdošo koalīciju un Saeimu, nevis jautājums par likuma formulējumu precizitāti.
1:08:19 - 1:08:55
G.K. Nē, es nedaudz brīnos, ka pašlaik valdība izskatās kā tāda korporatīvo finanšu firma, kura, principā, risina jautājumus par uzņēmumu pirkšanu, pārdošanu, sadalīšanu. Es domāju, ka valdības funkcija tomēr ir cita. Un tad, kad valdība saka, ka mēs ļoti uztraucamies mainīt kaut ko, piemēram, nodokļu sistēmā - ja ekonomika iet uz leju, tas mani biedē daudz vairāk nekā veids, kādā (veidā) tiks izvests šis saimnieciskais darījums.
1:35:15 - 1:36:29
G.K. Jā, (es domāju, ka) darāmais ir ļoti skaidrs. Tātad, pirmām kārtām, ir radikāli jārisina jautājums ar pensijām, jo šī negaidīti augstā inflācija (praktiski) lielu sabiedrības daļu atstāj (nu) ļoti lielas nabadzības apstākļos.
J.D. Labi, pensijas ir atsevišķs temats.
G.K. Jā! Otrām kārtām ir jādomā par strukturālām reformām. Jo es paņēmu te ilustrācijai... Nezinu vai ir redzams ekrānā?! Tātad, situācija ar mūsu nodokļu slogu, salīdzinot ar Eiropas Savienību. Un mēs redzam, ka atsevišķās vietās, piemēram, attiecībā uz patēriņu - mūsu nodokļu slogs ir par mazu, attiecībā uz darbaspēku - mums ir par augstu, un attiecībā uz kapitālu - mums faktiski šī nodokļu sloga vispār nav.
J.D. Tātad arī nodokļu reformēšana?
G.K. Obligāti!
J.D. Divi! Un vēl kāds "punkts trīs"?
G.K. Un trešā lieta, protams, ir jautājums par efektīvu valsts pārvaldi, jo ir pilnīgi skaidrs - ja var par valsts naudu rīkot dzimšanas dienas ballītes, ja var paaugstināt ministriem algu, tad ir ļoti daudz [valsts] budžetā [atrodamu] resursu [arī] citām vajadzībām.
______________________________________________________________
Kā mīksti piezemēt ekonomiku?