Žurnāla "Mans Mazais" Mar-2000 numura tēma ir "Ko iesākt ar brīnumbērnu?". Numura tēmas ietvaros 12. un 13. lapaspusē ir publicēta intervija, kurā žurnāliste Ilze Olšteina izvaicāja Gata Kokina vecākus Vandu un Jāni Kokinus par Gata Kokina audzināšanu bērnībā.
[PDF] Mans Mazais :: Ko iesākt ar brīnumbērnu
_________________________________________________________________________________
Savu skolasbiedru vidū tagadējais Pareksa bankas mārketinga direktors GATIS KOKINS izcēlās ar aso prātu, daudzajām interesēm un idejām, ar vispusīgajām spējam, īpaši eksaktajās zinātnēs, un uzvarām neskaitāmās mācību olimpiādēs. Gan vidusskolu, gan LU Fizikas un matemātikas fakultāti Gatis beidzis ar izcilību. Jautāti par dēla īpašo apdāvinātību, viņa vecāki, Rīgas Tehniskās koledžas pasniedzēji VANDA un JĀNIS KOKINI, nosmaida vien. Gatis esot bijis normāls zēns, mērķtiecīgs gan, tas tiesa. Un vēl piebilst, ka viņam ir "šķērsā" domāšana.
Vanda:
- Gatim, piemēram, risinot uzdevumus, ir pavisam citāda pieeja nekā man. Kad viņš izrēķina kādu uzdevumu, man allaž nākas izvērtēt, vai arī tā var rēķināt. Šāda - radoša - pieeja visam viņam ir dabas dota.
- Vai jūs pamanījāt Gata talantu eksaktajās zinībās, jau viņam pavisam mazam esot?
Vanda:
- Spējas eksaktajās zinātnēs bērnam nevar izpausties, ja nav ielikts pamats, izpratne par tām. Kad Gatis bija pavisam mazs, viņu audzināja vecmāmiņa, jo mēs abi strādājām. Viņa daudz nodarbojās ar mazdēlu, abi skaitīja koka zarā putniņus, Gatis zīmēja smiltīs ciparus, bet tā jau dara visi bērni. Neapšaubāmi dēla intereses ietekmēja arī mūsu darbs.
Jānis:
- Gatis vēl negāja skolā, kad bija kāds amizants atgadījums. Tehnikuma darbinieku gadumijas ballē viņš bija piegājis pie tāfeles un savā nodabā sācis kaut ko zīmēt. Vēlāk skatāmies - shēma - rezistors, lampiņa, viss savas vietās.
Vanda:
- Gata spējas neizpaudās tikai fizikā un matemātikā vien, viņš ļoti labi zīmēja karikatūras, dejoja sarīkojumu dejas, kādu brīdi bija nopietni aizrāvies ar bioloģiju.
Jānis:
- Vēl tagad mājās mētājas viņa izgudrojums - cimds ar elektrodiem, kuri uztver impulsus no cilvēka rokas.
- Vai bērnībā kaut kā īpaši virzījāt Gata intelektuālo attīstību?
Jānis:
- Pašplūsmā viņš nebija atstāts. Raudzījāmies, lai Gatis visu laiku būtu aizņemts, nevis vienkārši dauzītos pa ielu. Uzskatu, ka mazam bērnam jāprasa, lai viņš pārstāsta, ko iemācījies. Tā tiek attīstīta viņa valoda. Kad jutām, ka Gatim mācībās veicas labi, pārtraucām viņu kontrolēt.
Domāju, ka nopietnākais pamats viņa tehniskās un loģiskās domāšanas attīstībā tika ielikts Jauno tehniķu stacijā, uz kurieni es Gati aizvedu, kad viņš mācījās ceturtajā klasē. Ar saviem izgudrojumiem viņš piedalījās izstādēs Maskavā, Vidusāzijā, arī Vācijā, saņēma balvas un medaļas. Jauno tehniķu stacija bija mana apzināta izvēle, pārējo savā dzīvē ir virzījis Gatis pats.
Vanda:
- Kad Gatis aizgāja strādāt uz banku, sākumā biju sašutusi. Dēls bija ieguvis maģistra grādu, nodarbojās ar zinātni, bija pievērsies optometrijai. Tagad domāju, ka viņa izvēle bija pareiza. Viņa darbā iespējams izmantot ļoti daudz no iepriekš iegūtajām zināšanām, un viņš ir spējis izveidot veiksmīgu karjeru.
Ilze Olšteina